Z życia diecezji 16 Jun 11:30 | Redaktor
Dziś uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

fot. @EpiskopatNews, Tweeter

Dziś obchodzimy uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W kościołach to koniec oktawy Bożego Ciała i ostania duża uroczystość przed wakacjami. Od 1995 r. z inicjatywy papieża Jana Pawła II uroczystość Najświętszego Serca Jezusa to także Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów. Ze względu na rangę uroczystości w piątek, 16 czerwca, nie obowiązuje pokutna praktyka wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

Liturgiczne święto Boskiego Serca Pana Jezusa zostało ustanowione w 1765 roku przez papieża Klemensa XIII. Był to przywilej jedynie dla Polski, Królestwa Polskiego i Konfraterni Najświętszego Serca w Rzymie. Kult Serca Jezusowego ma wcześniejsze korzenie, a pierwszą czcicielką była Najświętsza Panna Maryja.

W gronie czcicieli Najświętszego Serca Jezusowego znajdują się święci, tacy jak św. Bernard, Bonawentura, Katarzyna ze Sieny i Franciszek Salezy. Najbardziej znaną postacią jest św. Małgorzata Maria Alacoque, która odegrała ważną rolę w rozpowszechnianiu tego nabożeństwa.

W Polsce Serce Jezusowe było czczone nawet przed objawieniami św. Małgorzaty Marii Alacoque. O. Kacper Drużbicki napisał pierwszy podręcznik do tego nabożeństwa, a polscy królowie i biskupi zabiegali o ustanowienie święta Serca Jezusowego w Kościele

Święto Serca Pana Jezusa zostało rozszerzone na cały Kościół przez papieża Piusa IX w 1856 roku, a papież Leon XIII dokonał aktu oddania całego Kościoła i rodzaju ludzkiego w opiekę Serca Jezusowego w 1899 roku. Znamienny jest też akt oddania całego Kościoła i rodzaju ludzkiego w opiekę Serca Jezusowego, jakiego dokonał 31 grudnia 1899 roku papież Leon XIII. 

11 czerwca 2021 roku w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie. Biskupi polscy, zebrani na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, ponowili Akt poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Mszy św. przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Papież Jan Paweł II w 1995 r. ustanowił Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów, który obchodzony jest w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

 

Red.

Otwórz zdjęcie

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor