Wydarzenia 9 Jun 06:10 | kd
Zwiększenie limitów  osób w kościołach.  Jutro ogłoszenie decyzji

Podjęliśmy decyzję, żeby w kościołach od przyszłego tygodnia było więcej wiernych; chcemy, żeby była wypełniona połowa miejsc; szczegóły w czwartek – poinformował Mateusz Morawiecki.

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki zwrócił się w liście do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego o złagodzenie obostrzeń.

W kontekście istotnego zmniejszania obostrzeń sanitarnych w większości obszarów życia społecznego i gospodarczego chciałbym wyrazić mój smutek z powodu utrzymywania dotychczasowych limitów wiernych w kościołach z czasu, gdy dzienna liczba zachorowań w Polsce oscylowała wokół 30 tys.

- czytamy w liście.

Abp Gądecki wyraził - stanowczy sprzeciw wobec dalszego – tak drastycznego – ograniczania prawa wiernych do publicznego wyznawania i praktykowania wiary.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd przychylił się do listu abp. Stanisłąwa Gądeckiego o zmniejszenie obostrzeń w kościołach. 

W wyniku tych dyskusji z ostatnich kilku dni podjęliśmy rzeczywiście decyzję, żeby – podobnie jak to jest w innych miejscach – te święte dla Polaków miejsca, jakim są kościoły, także mogły być nawiedzane w większych grupach osób. Dlatego ta decyzja, która będzie obowiązywała od najbliższego tygodnia, dotyczy właśnie również kościołów

– powiedział premier.

Szczegóły decyzji ma przekazać w trakcie czwartkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Mogę powiedzieć, że chcemy rzeczywiście doprowadzić do tego, żeby połowa miejsc w kościołach, tak jak to było rok temu, mogła być wypełniana

– oświadczył szef rządu.

Chciałbym uwolnić wszystkie miejsca, czy chciałbym móc doprowadzić do uwolnienia wszystkich miejsc zarówno związanych z życiem społecznym, gospodarczym jak i sakralnym – z religijnymi miejscami, ale cały czas jeszcze musimy pewien poziom ograniczeń utrzymywać

– dodał premier.

kd Autor

Redaktor/Publicysta