Wydarzenia 5 Dec 2016 | Redaktor
„Zostawić ślad” – program duszpasterski po ŚDM

„Zostawić ślad” – pod taką nazwą w diecezji bydgoskiej powstał program duszpasterski dla młodzieży. Jest on owocem Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w Krakowie.

To adaptacja programu Kościoła w Polsce przygotowana pod kierunkiem diecezjalnego duszpasterza młodzieży ks. Piotra Wachowskiego. – Zanim wyjechaliśmy do Krakowa na spotkanie z Ojcem Świętym, poprosiłem animatorów Młodzieżowego Wolontariatu „4don4Lord” („Fordon dla Pana”), aby uważnie wsłuchiwali się w słowa papieża, które staną się dla nas – wychowawców – impulsem do dalszej pracy z młodymi. Mieliśmy mocne przeświadczenie, że tego, co udało nam się wypracować przez ponad dwa lata przygotowań, nie wolno zmarnować – powiedział ks. Piotr Wachowski.

Po powrocie z Krakowa nastąpiła „burza mózgów”. – Zrodziła ona zasadnicze pytanie: jak pracujemy z młodymi po wakacjach? Aktywizacja w ramach projektu zatytułowanego „Laboratorium życia”, jednocząca księży i młodzież parafii w największej dzielnicy Bydgoszczy, jaką jest Fordon, pokazała, że naprawdę mocno oddziałujemy na siebie, kiedy pracujemy wspólnie – dodał diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Potem powstały luźne konspekty pracy w różnych grupach formacyjnych. – Nie lada wyzwaniem jest młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania i to im przede wszystkim trzeba przekazać wakacyjne orędzie papieża Franciszka. Jest również młodzież będąca „bliżej” Kościoła, zaangażowana w mniej lub bardziej formalne grupy. Jest w końcu młodzież, która była na ŚDM i to chyba ona najbardziej oczekuje od swoich wychowawców wyraźnych wskazówek, jak działać w Kościele – podkreślił ks. Wachowski.

Kiedy wspomniane pomysły nabrały bardziej realnego kształtu, zrodziła się myśl, czy nie warto byłoby stworzyć jednego programu formacji dla wszystkich parafii diecezji bydgoskiej. – Wyznaję zasadę, że skoordynowane działania zawsze mają większą szansę powodzenia. Zawiązała się Rada Programowa, w skład której weszli księża i animatorzy oraz sami zainteresowani, głośno i wyraźnie mówiący, czego chcą od Kościoła po ŚDM. Owocem tych spotkań i rozmów jest autorski program duszpasterski „Zostawić ślad”, oparty na założeniach Komisji Duszpasterskiej Konferencji Episkopatu Polski – dodał.

Jednolita formacja dla wszystkich parafii diecezji ma być podstawą do wspólnej celebracji spotkań Diecezjalnego Zjazdu Młodzieży, Drogi Krzyżowej ulicami Bydgoszczy czy Dnia Papieskiego i „Karoliady”. – Każdy duszpasterz czy animator może wybrać sobie z zaproponowanych konspektów to, co sam uważa za najbardziej właściwe dla swojej grupy. Pomocne w zrealizowaniu tematów są załączniki: krótkie filmiki YouTube, teksty przemówień papieża, rachunek sumienia i karty pracy – zakończył duszpasterz młodzieży.

„Papież Franciszek (…) apelował, by młodzi ludzie odważnie «schodzili z kanapy i wkładali wyczynowe buty». To zadanie dla młodych, ale także dla duszpasterzy, dla poszczególnych parafii, wspólnot. Program duszpasterski dla młodzieży «Zostawić ślad», jako propozycja aktywnego zaangażowania się młodzieży naszej diecezji po przeżytych Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, jest w pewien sposób odpowiedzią na to papieskie wezwanie” – napisał w słowie wstępnym biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

Źródło: http://diecezja.bydgoszcz.pl/

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor