Wydarzenia 1 Jul 2020 | Jarosław Aleksander
Zmarł ks. Georg Ratzinger, brat Benedykta XVI

fot. YouTube

Dziś, 1 lipca zmarł w Ratyzbonie w wieku 96 lat ks. Georg Ratzinger, brat Benedykta XVI.

Obaj bracia byli bardzo ze sobą związani. Obaj obrali drogę kapłaństwa otrzymując święcenia w tym samym dniu 29 czerwca 1951 roku.

Georg był znanym nauczycielem muzyki i kierownikiem chóru. Po trzydziestu latach pracy jako mistrz chóru w Traunstein, w latach 1964-1994 był dyrektorem chóru katedry w Ratyzbonie. Koncertował z nim po całym świecie i kierował wieloma nagraniami.

Znane są piękne wypowiedzi Benedykta XVI o swoim bracie.

 

Od początku mojego życia mój brat zawsze był dla mnie nie tylko towarzyszem, ale i niezawodnym przewodnikiem. Był on dla mnie punktem orientacyjnym i referencyjnym z jasnością, determinacją swoich decyzji. Zawsze wskazywał mi drogę do przebycia, nawet w trudnych sytuacjach.

 

Mój brat i ja - Georg Ratzinger powiedział 11 lat temu podczas wywiadu - obaj byliśmy ministrantami, obaj bawiliśmy się w odprawianie Mszy. Wkrótce stało się dla nas jasne, najpierw dla mnie, a potem dla niego, że nasze życie upłynie w służbie Kościoła.

 

Także Georg ciepło wypowiadał się o bracie. Oto jego wypowiedź z 2005 roku o wyborze brata na Ojca Świętego:

 

Muszę przyznać, że nie spodziewałem się tego - powiedział - i byłem trochę rozczarowany... Biorąc pod uwagę jego wielorakie zobowiązania, zrozumiałem, że nasza relacja będzie musiała zostać znacznie ograniczona. W każdym razie, za ludzką decyzją kardynałów stoi wola Boża, i do dlatego musimy powiedzieć «tak».

Pomimo problemów z chodzeniem i wzrokiem, starszy brat Papieża, będąc na emeryturze, nadal podróżował z Ratyzbony do Rzymu, gdzie mieszkał przez jakiś czas w klasztorze Mater Ecclesiae, dotrzymując towarzystwa Benedyktowi XVI.

 

 

Na podstawie: VaticanNews

Jarosław Aleksander

Jarosław Aleksander Autor

tak właśnie