Wydarzenia 29 Oct 2020 | Redaktor
Zmarł biskup Józef Zawitkowski

bp Józef Zawitkowski, fot. Adam Dziura, lic. Creative Commons 2.5 (Wikipedia)

W czwartek (29 października) w wieku 81 lat zmarł ks. bp Józef Zawitkowski, biskup pomocniczy senior diecezji łowickiej. Był znanym kaznodzieją, autorem pieśni kościelnych, poetą.

Ze smutkiem informujemy, że po długotrwałej chorobie zmarł J.E. ks. bp Józef Zawitkowski. Kościół Łowicki dziękuje za Jego trud pasterski i poleca Go modlitwie - przekazał ks. dr Stanisław Plichta, kanclerz Kurii Diecezji Łowickiej.  

Kapłan zmarł w szpitalu w Warszawie. Od 16 października w diecezji, w związu ze złym stanem jego zdrowia, trwały modlitwy w jego intencji.

Ks. bp Józef Zawitkowski ur. się 23 listopada 1938 roku w Wale. Święceń udzielił mu w 1962 roku kardynał Stefan Wyszyński. Ukończył studia w zakresie muzyki kościelnej na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W latach 1978-1982 był proboszczem  parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Warszawie.

Zasłynął m.in. z tzw. kazań świętokrzyskich, wygłaszanych od 1980 r. podczas Mszy św. w kościele pw. św. Krzyża w Warszawie, transmitowanych przez I Program Polskiego Radia. Do 2006 wygłosił blisko 140 kazań. W 1985 został mianowany kanonikiem gremialnym prymasowskiej kapituły kolegiackiej w Łowiczu.

Święcenia biskupie otrzymał 9 czerwca 1990 roku. Jako zawołanie przyjął słowa „Servus et filius ancillae” (Jam sługa Twój, syn służebnicy). W latach 1990-1992 był biskupem pomocniczym warszawskim, a następnie biskupem pomocniczym nowo utworzonej diecezji łowickiej. W 2013 roku papież Franciszek przyjął jego rezygnację z obowiązków biskupa pomocniczego.

Komponował małe formy muzyczne dla chórów i zespołów, był autorem tekstu pieśni kościelnych, m.in. „Panie dobry jak chleb” i „Abyśmy byli jedno”. Publikował pod pseudonimem ks. Tymoteusz.; napisał m.in. „Będę z Panem gadał”; „Trzymaj się!; „To jest Ktoś!”.

W 1995 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.  

Termin uroczystości pogrzebowych nie jest jeszcze znany.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor