Wydarzenia 9 Dec 2017 | Redaktor
Zbliża się otwarcie niezwykłej wystawy w naszym mieście

Wieża Ciśnień - galeria która od 13 może Cię porwać...

13 grudnia w Galerii Wieży Ciśnień przy ul. Filareckiej 1 w Bydgoszczy nastąpi otwarcie pięknej wystawy zbiorowej pt. "Opowieści Wigilijne". Już dziś polecamy ją gorąco wszystkim bydgoszczanom i nie tylko, zwłaszcza z powodu możliwości bezpośredniego i osobistego spotkania z ikonami Andrzeja Binkowskiego.

Przeżycie spotkania z ikoną jest szczególnym doświadczeniem. Nasz portal dowiedział się od samego ikonopisarza już coś nie coś o tych czterech, które pojawią się w naszym mieście. A będą to następujące wizerunki:

ARCHANIOŁ MICHAŁ

"Największa to Archanioł Michał 84cm wysokości, - pisze pan Andrzej - kryta jest czystym 23 karatowym złotem. Od końca sierpnia pisałem ikonę Archanioła Michała na pięknej desce o wielkości 84cm. Podjąłem to zadanie w ramach wzbogacania warsztatu, dlatego oparłem się na współczesnym wzorze rosyjskim, ale zmieniłem proporcje, układ sukni i światła by pozbyć się wrażenia pracy komputerowej. Próbowałem dodać trochę przestrzeni do postaci i chyba mi się udało. Jestem ogromnie wdzięczny za siły i zacięcie do tej pracy. Dała mi ona pojęcie co już mam, a czego mi jeszcze brakuje.

ARCHANIOŁ GABRIEL

Archanioł Gabriel też złoto, wysokość 64cm, był moim udziałem w Różańcu do Granic...

ELEUSA

Najmniejsza z ikon to Matka Boża Eleusa - ma wysokość 44cm i jest to ikona adwentowa. Dlatego są na niej ozdoby, żywe i radosne kolory i wyraziste postacie.To zamiast szopki.

ARCHANIOŁ URIEL

Czyli BÓG JEST ŚWIATŁEM.56cm x 66cm - postać namalowana na podłożu klasycznym, tzn. płótno, leukas) Znalazłem w zbiorach rosyjskich reprodukcję pięknej ikony z XVI w przedstawiającej Archanioła Michała. Od początku bardziej pasował mi na Uriela. Dlatego napisałem ikonę tego archanioła celowo bazując na znalezionej. No cóż. Arch Michał ma teraz podobnie umundurowanego współarchanioła. Tradycja mówi, że to właśnie Uriel wyprowadził Adama i Ewę z raju i stoi na straży rajskich wrót. On, wraz z Michałem zaprowadzą sprawiedliwych do raju w dniu Sądu Ostatecznego."

Andrzej Binkowski - autor ikon

Jeszcze raz zachęcamy do odwiedzenia Wieży Ciśnień i doświadczenie stanięcia przed ikoną, gdyż jest ono jak swoiste zakotwiczenie w przystani, z której można zaczerpnąć coś, co nas samych może zaskoczyć.

Cóż miałoby to być? ...to już jest osobistą tajemnicą każdego, który patrzy na ikonę...

Informujemy że będą także prezentowane prace takich artystów jak: Jagoda Dąbrowska, Jan Gordon, Krzysztof Kloskowski, Krzysztof Kłosowicz, Renata Kowalczyk, Ewa Miller, Jerzy Riegel, Robert Sawicki, Waldemar Zyśk.

red.: KB

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor