Wydarzenia 3 Jan 2018 | Redaktor
Z ostatniej chwili: W Bydgoszczy odnaleziono niesłychany skarb! - rozmowa z ks. proboszczem Katedry

skarb z XVI - XVII w.

Oczywiście nie ma wspanialszej wieści dla ludzi jak ta, że Jezus Chrystus się narodził i że pokonał śmierć.

W niemal co zakończonej oktawie Bożego Narodzenia i przed Świętem Trzech Króli możemy cieszyć się w Bydgoszczy niezwykłym odkryciem. Otóż prawdziwie w ostatnich dosłownie dniach odnaleziono w Katedrze Bydgoskiej, u stóp Maryi Pięknej Miłości, skarb!

Udało nam się porozmawiać z ks. proboszczem naszej Katedry Bydgoskiej i oto, co nam na ten temat powiedział.

ks. proboszcz Stanisław Kotowski:

"W nocy skończyliśmy prace. Całą wiedzę o skarbie trzeba ze spokojem usystematyzować najpierw.

Prawdą jest, że znaleziono skarb w prezbiterium. Odkopano różne złote precjoza. Dziś mogę powiedzieć, że prace trwały do późnego wieczora, byli archeolodzy od wojewódzkiego konserwatora zabytków i wszystko pozostało zabezpieczone.

Odnaleziono ponad 680 różnego rodzaju precjozów. Są to i monety, i broszki, zawieszki, wisiorki, biżuteria... najwięcej jest monet. Monety w przeważającej większości holenderskie, ale wszystko pochodzi z XVII wieku, lub końca XVI/początku XVII wieku.

Zachowane jest świetnie, stan tego jest nieprawdopodobny. Nie ma żadnych nalotów, zabrudzeń, czegokolwiek, po prostu złoto lśni, także to jest niesamowite odkrycie.

Monety są w znakomitym stanie, mają czytelne napisy. Są na nich podobizny Jana Kazimierza, są dukaty gdańskie.

Wszystko to było z boku po prawej stronie prezbiterium w bliskości ołtarza. W tej chwili skarb jest pod opieką konserwatorów, którzy szczegółowo to wszystko obejrzą i wtedy będzie można uzyskać więcej informacji.

Ks. proboszczowi Stanisławowi Kotowskiemu bardzo dziękujemy za wspaniałe informacje.

Cóż, drodzy bydgoszczanie! I oto prawdziwie mamy skarb, przed obliczem Maryi z Dzieciątkiem na ręku, odkryty na chwilę przed świętem Trzech Króli, którzy Synowi Bożemu właśnie przecież zanosili skarby!

Czyż to nie jest piękne?

Katarzyna Chrzan

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor