Wydarzenia 24 Feb 2016 | Redaktor
Wyprzedzić Amerykę. Międzyprzedszkolny Przegląd „Poetry Out Loud”

Finał amerykańskiego konkursu „Poetry Out Loud” odbędzie się w maju w Waszyngtonie, a w Bydgoszczy już wczoraj (23 lutego) odbył się V Międzyprzedszkolny Anglojęzyczny Przegląd Recytatorski „Poetry Out Loud” zorganizowany przez Katolickie Niepubliczne Przedszkole św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy.

Konkurs „Poezja na Głos” zaistniał wiosną 2006 roku w USA. Bierze w nim udział starsza młodzież z kolegiów i wyższych uczelni, a struktura przedsięwzięcia ma kształt piramidy. Jej kolejne poziomy to eliminacje szkolne, konkursy stanowe i uwieńczenie – Finał Narodowy, który odbędzie się w Waszyngtonie. Laureaci – Mistrzowie Krajowi – zdobywają nie tylko indywidualne, roczne stypendium, ale także stypendium dla placówki, którą reprezentują.

Przegląd organizowany przez Katolickie Niepubliczne Przedszkole św. Jadwigi Królowej jest jedynym w Polsce przedsięwzięciem czerpiącym ze wzoru amerykańskiego, zmodyfikowanym stosownie do wymagań przedszkolnych. Jako przegląd, a nie konkurs, nie stawia na ostrą rywalizację uczestników. Wszyscy otrzymują nagrodę za udział, choć jury ustala sześciu wyróżniających się recytatorów. Przegląd cieszy się nieustającym zainteresowaniem przedszkoli z Bydgoszczy i okolic. W tegorocznej jubileuszowej edycji wzięło udział 32 wykonawców z 17 placówek.

Nauczanie języka angielskiego zajmuje ważne miejsce w misji przedszkola. Jak powiedziała Cecylia Talaczyńska, dyrektor placówki – Przedszkole jest dziełem odczytującym charyzmaty świętej Patronki i mieści się w nim troska Kościoła, który stworzywszy wspólnotę dzieci, ich rodziców oraz pracowników, organizuje warunki wszechstronnego rozwoju dziecka. Wpisuje się tutaj harmonijnie budowa zrębów poznawania świata przez dziecko, także poprzez język obcy.

Poznawanie języka obcego wymaga czasu, który trzeba wypełniać systematycznym wysiłkiem. W tę codzienność wpisują się czasem wydarzenia szczególne. Należy do nich Przegląd będący na poły świętem, na poły żniwami, podczas których w uroczystej atmosferze zbiera się owoce ponadstandardowego wysiłku dzieci oraz ich nauczycieli. Równie szczególne wydarzenie Przedszkole św. Jadwigi Królowej odnotowało w styczniu tego roku, kiedy dzieci ze starszych grup wiekowych wystąpiły przed publicznością z jasełkami przedstawionymi w języku angielskim.

Popisy małych recytatorów podczas Przeglądu ocenia kilkuosobowe jury, biorąc pod uwagę wiele aspektów wystąpienia. Zasiadały w nim Panie: Bernadeta Gierszewska – nauczycielka i tłumaczka języka angielskiego; Krystyna Karpińska – nauczycielka-konsultantka z Pracowni Wspierania Edukacji Elementarnej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli; Katarzyna Torzewska – ekspertka pedagogiki specjalnej i założycielka przedszkoli w Bydgoszczy i Koronowie oraz Cecylia Talaczyńska – dyrektor Przedszkola św. Jadwigi Królowej.

Ocena, m.in. poprawności językowej, stopnia trudności wybranego tekstu, sposobu recytacji, a także stroju i rekwizytów wykonawców, pozwoliła wyróżnić 7 osób:

  • Hannę Karpińskiej (5 lat) z  Przedszkola nr 48 “Pod Sosnami” za wiersz pt. “Sick”;
  • Laę Flores-Giżę (4 lata) z Niepublicznego Przedszkola Anglojęzycznego “Tęczowa Kraina” za wiersz pt. “Little Red”;
  • Annę Derech (4 lata) z Przedszkola nr 9 za wiersz pt. “Drop scones”;
  • Julię Wierczewską (6 lat) z Przedszkola Niepublicznego “Panda” za wiersz pt. “Three Little Kittens”;
  • Marcela Krystka (4 lata) z Przedszkola Niepublicznego “Bajka” za wiersz pt. “Today I Had a Rotten Day”;
  • Emila Oleszko (3 lata) z  Przedszkola nr 48 “Pod Sosnami” za wiersz pt. “Special Somebody”;
  • Adama Łubiankę (5 lat) z Katolickiego Niepublicznego Przedszkola św. Jadwigi Królowej za wiersz pt. “Bad Timing”.

    Nagrody w Przeglądzie ufundowali sponsorzy – bydgoskie firmy.

Katarzyna Burczyk
fot. jm

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor