Wydarzenia 1 Nov 16:06 | Redaktor
Wszyscy Święci - patron dnia (01.11)

Obraz pt. "Wszyscy Święci" autorstwa Albrechta Durera. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Uroczystość_Wszystkich_Świętych#/media/Plik:Albrecht_Dürer_003.jpg

Dnia 1 listopada w Kościele obchodzona jest uroczystość Wszystkich Świętych.

Wszyscy Święci

 

Podczas uroczystości Wszystkich Świętych wspomina się wszystkich, którzy żyjąc przed nami gorliwie wypełniali wolę Bożą i dzięki temu osiągnęli możliwość przebywania w wiecznym szczęściu w niebie wraz z Bogiem. Kościół oprócz oficjalnie uznanych za świętych i błogosławionych, wspomina wszytskich zmarłych, którzy wierzyli w Pana Jezusa i osiągnęli zbawienie. Każdy z nich jest przykładem wiary i wzorem do naśladowania. Ich wstawiennictwo jest szczególnie ważne, obecne podczas najważniejszych kościelnych uroczystości. Śpiewa się wówczas Litanię do Wszystkich Świętych, najstarszą litanijną modlitwę Kościoła.

Wczesne wieki naszej wiary, to czas podczas którego nie wspominano żadnych świętych. Pierwszy istniejący kult to kult Matki Bożej, kolejne to te otaczające czcią męczenników. W IV wieku we wschodnim Kościele ustalono jeden dzień, w którym wspominano ich wszystkich naraz. Z czasem szczególną pamięć zaczęto przykładać do różnorakich świątobliwych: papieżach, mnichach czy dziewicach. Uroczystość Wszystkich Świętych stała się ważna poprzez papieża Bonifacego IV, który zmienił Panteon na kościół Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Męczenników. Początkowo miało to miejsca dnia 13 maja, jednak od około IX wieku, na terenie Irlandii i Bawarii święto to obchodzono 1 lisopada. Grzegorz IV w latach 828-844 doprowadził do tego, że cesarz Ludwik obchodził je w całym swoim królestwie, a za sprawą papieża Jana XI w 935 roku poszerzono je na cały Kościół. Tak lokalne święto rzymskie stało się powszechne w całym Kościele. 
 
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor