Wydarzenia 19 Feb 2016 | Redaktor
Wsparcie pro-life dla Kazachstanu

Fundacja „Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia” zbiera pieniądze na zakup zestawów modeli dziecka poczętego dla 15 polskich parafii w Kazachstanie. Aborcja w tym kraju to poważny problem, o czym Ewa H. Kowalewska, dyrektor fundacji, pisze w liście, który publikujemy poniżej.

Drodzy Przyjaciele!
Zbliża się Dzień Świętości Życia, pora przygotować nasz upominek pro-life dla Polaków w Kazachstanie. My, Przyjaciele Życia, pamiętamy o nich!

Najpopularniejsza „metoda planowania rodziny”
Aborcja w Kazachstanie jest w typowym „ruskim stylu”. Trzeba pamiętać, że Związek Radziecki pierwszy na świecie wprowadził tzw. wolny dostęp do aborcji edyktem Lenina w 1920 roku. W praktyce zabijanie dzieci w łonach matek do 12 tyg. życia prenatalnego stało się jedną z najpopularniejszych metod planowania rodziny. To trwa do dzisiaj. [...] Można to zrobić w państwowym szpitalu. Powstało też mnóstwo małych prywatnych tzw. klinik. W Internecie pełno ofert.

Nadal legalnie
Pojawiła się nawet dyskusja w Kazachskim Parlamencie na temat zlikwidowania tego procederu, ale nic z niej nie wynikło. Premier Serik Achmetow stwierdził, że zakaz aborcji naruszyłby kazachską konstytucję, która zapewnia ochronę prywatności, rodzinnych tajemnic oraz honoru i godności (!). Argumentował, że liczba aborcji spadła o ponad połowę. Tymczasem na całym świecie aborcja chirurgiczna staje się przeżytkiem. Coraz powszechniejsze są środki poronne. W Kazachstanie pigułkę aborcyjną można kupić wszędzie, także przez Internet. Z dostawą do domu nawet w najmniejszej, zasypanej śniegiem wiosce.

Mało wiedzy
Mentalność aborcyjna w Kazachstanie jest bardzo głęboko utrwalona po czasach programowego rosyjskiego komunizmu. Lekarze nie dyskutują z często niewykształconą kobietą, „robią swoje”. Młodzież ma dostęp do darmowych środków antykoncepcyjnych i poronnych bez wiedzy rodziców w finansowanych przez rząd centrach planowania rodziny, ale wiedzy na temat płodności i odpowiedzialności za nią się im nie przekazuje.

Morze cierpienia
Podczas mojej podróży po Kazachstanie rozmawiałam z wieloma kobietami. Byłam zszokowana ogromem ich cierpienia. Mężczyźni całkowicie się od tego tematu dystansują. Uważają, że planowanie rodziny to sprawa kobiet. Szokujący jest brak wiedzy na temat ludzkiej płodności i rozwoju dziecka w łonie matki. Obiecałam sobie wówczas, że pomału, ale systematycznie będziemy pomagać.

Kraj wielkiego męczeństwa i wielkiej łaski
Dla nas Polaków Kazachstan jest bliski jako miejsce zsyłki i męczeństwa wielu wywiezionych polskich rodzin. To Kraj wielkiego męczeństwa, gdzie powstał największy na świecie obóz koncentracyjny Karłag w Karagandzie. Ale także kraj poświęcony Matce Bożej, kraj wielkiej łaski.

W Kościele po polsku
Członkowie Kościoła katolickiego w Kazachstanie to zaledwie 1% społeczeństwa. Katolikami są tutaj w większości potomkowie polskich rodzin, którzy dotychczas nie mieli żadnych możliwości powrotu do Polski. Może teraz się to zmieni, ale ludzie boją się zmian.

Konieczna systematyczna edukacja pro-life
Dzięki aktywności księdza arcybiskupa Tomasza Pety z Astany, który pochodzi z Inowrocławia, podejmowana jest regularna edukacja pro-life. W Kazachstanie obchodzony jest cały Tydzień Świętości Życia, od Uroczystości świętego Józefa Oblubieńca Najśw. Maryi Panny do Uroczystości Zwiastowania Pańskiego. W tym czasie odbywają są spotkania w parafiach, zarówno w miastach, jak i zagubionych na stepie wioskach. Kilka lat temu uczestniczyłam w tej akcji, jeżdżąc do różnych miejscowości, chociaż śniegi były jeszcze po pas i często wiał dokuczliwy buran, powodujący zawieje śnieżne. Sprawozdanie można przeczytać tutaj.

Wystawa i zestaw modeli
W zeszłym roku ufundowaliśmy 12 rollup'ów z wystawą pro-life. Jest łatwa do przewożenia i będzie prezentowana także w tym roku. W tym roku planujemy podarować zestawy modeli dziecka poczętego „Jak powstałem”.

Prośba
W ciągu kilku dni od ogłoszenia naszego apelu o zbiórce na modele dziecka poczętego dla parafii polskich w Kazachstanie uzbieraliśmy już 2 930 zł. Bardzo serdecznie dziękujemy!

Modele pakowane są w dużych paczkach, zawierających pięć zestawów każda. Jeden zestaw kosztuje 350 zł, więc uzbieraliśmy już prawie na osiem zestawów. Kupić musimy duże paczki, które łatwiej wysłać w tak daleką podróż. Bylibyśmy szczęśliwi, gdyby możliwe było przekazanie do Kazachstanu co najmniej 3 dużych paczek zawierających 15 zestawów modeli. Kontynuujemy więc zbiórkę!

I prosimy o przyłączenie się do tej akcji! Jeszcze kilku Przyjaciół przekaże swoje dary serca i 15 parafii w Kazachstanie otrzyma modele dziecka w łonie matki!

Serdeczne Bóg Zapłać!
Ewa H. Kowalewska w imieniu Zarządu KPLŻ

Więcej o Fundacji na jej stronie: http://www.klub.hli.org.pl/

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356 (dopisek: Pomoc liderom pro-life na Wschodzie)

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor