Wydarzenia 22 Nov 2015 | Redaktor
Warsztaty szycia strojów przed Bydgoskim Orszakiem Trzech Króli

W parafii św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w ramach przygotowań do Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli 14 i 21 listopada zorganizowano spotkania warsztatowe szycia strojów. Uczestnicy stworzyli m.in. szaty dla anioła, rycerza-giermka, damy dworu-dwórki.

Największym zainteresowaniem cieszyło się przygotowywanie tarcz i mieczy. Nie zabrakło wspólnego szlifowania, malowania i oklejania. Salki parafii św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty przypominały zakłady krawiecki i stolarski. Wszyscy zostali poproszeni o zabranie ze sobą materiałów - nożyczek, igieł do szycia ręcznego, ołówków, linijek, białych koszulek, tkanin w kolorze białym, czerwonym, zielonym lub niebieskim.

Zajęcia koncentrowały się przede wszystkim na strojach dla dzieci oraz młodzieży. - Bydgoski Orszak Trzech Króli jest manifestacją naszej wiary. Spotkaniem, które staje się istotną okazją do radosnego przeżywania święta Objawienia Pańskiego. Scenariusz wydarzenia nawiązuje zawsze do tradycji ulicznych jasełek i jest oparty na przekazie biblijnym. A w jasełkach, tak jak w każdym przedstawieniu teatralnym, bardzo ważną rolę odgrywają stroje - powiedziała współkoordynator warsztatów Sława Dzwoniarska.

Mędrcy ze Wschodu podążają za gwiazdą na spotkanie ze Świętą Rodziną. Orszak prowadzą królowie, symbolizujący trzy kontynenty - Europę, Azję i Afrykę. Podążają na wierzchowcach, w bogatych szatach i nakryciach głowy. Natomiast ich świtę stanowią królewskie orszaki, w skład których wchodzą rycerze, wojownicy, dwórki, ubrani w kolorowe stroje, świadczące o przynależności do jednej z trzech grup. - Do takiego orszaku może przyłączyć się każdy, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Jedynym warunkiem, który trzeba spełnić, jest przygotowanie odpowiedniego stroju - dodała Sława Dzwoniarska.

Dlatego pomysłodawcy, wychodząc naprzeciw potrzebom, zorganizowali warsztaty, których celem była pomoc w przygotowaniu takiego stroju przy niewielkich nakładach finansowych. - Czas spędzony podczas pierwszej edycji warsztatów okazał się nowym i ciekawym doświadczeniem. Z jednej strony, wczułam się w rolę krawcowej, bo nigdy nią nie byłam, a z drugiej - dzieci wprowadziły klimat rodzinny, więc była to też zabawa - dodała współorganizator Regina Piątkowska.

Wkrótce kolejny Bydgoski Orszak Trzech Króli. 6 stycznia 2015 roku w barwnym korowodzie uczestniczyło ponad dziesięć tysięcy mieszkańców miasta i diecezji.

jm (fot. archiwum)

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor