Wydarzenia 15 Feb 2016 | Redaktor
Warsztaty „Przezwyciężyć konflikt w relacji”

Język, który buduje i odnawia relacje poznawali uczestnicy warsztatów z komunikacji, jakie zorganizowało Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Bydgoskiej. Obecni na zajęciach mogli m.in. nauczyć się, jak radzić sobie w sytuacji konfliktu oraz poznać nową perspektywę oceny innych w konflikcie.

Cykl, jaki zatytułowano „Porozumienie bez przemocy, czyli język serca we wzajemnych relacjach”, odbywał się w Diecezjalnej Poradni Specjalistycznej od trzech lat działającej przy parafii Chrystusa Króla w Bydgoszczy. Jej celem jest przede wszystkim wsparcie rodzin, które znalazły się w kryzysie i borykają się z codziennymi problemami.

Szkolenia z komunikacji w konflikcie oparto na metodzie komunikacji „Porozumienie Bez Przemocy”, czyli języka serca, stworzonego przez Marshalla Rosenberga. – Ten sposób komunikacji pozwala zobaczyć prawdziwe motywy naszych konfliktów i poznać mechanizmy ich kreowania. Ponadto uczy autentycznego słuchania siebie nawzajem na poziomie wzajemnych potrzeb i wartości. Przemoc w komunikacji ma miejsce wtedy, gdy potrzeby jednych są spełnione bez uwzględnienia potrzeb innych – powiedziała Anna Wyrwicka.

Prowadząca szkolenie podkreśliła, że to język serca otwiera na wzajemne potrzeby i wartości, chociaż mogą one być czasem zupełnie inne. – Żeby to otwarcie się dokonało, najpierw ważne jest, aby nawiązać kontakt z samym sobą, a następnie posłuchać bólu drugiej osoby. Tylko cały kłopot polega na tym, że trudno usłyszeć ból drugiego człowieka w języku pełnym pretensji, oskarżeń i osądów. Dlatego warto nauczyć się odczytywać trudne komunikaty i zamieniać język oskarżeń w język wartości i potrzeb – dodała.

Trener rozwoju osobistego oraz mediator wymieniła cztery podstawowe elementy metody porozumiewania się. Są nimi: spostrzeżenie, uczucia, potrzeby i prośba. Anna Wyrwicka od wielu lat prowadzi szkolenia z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, rozwoju osobistego oraz komunikacji, w szczególności „Porozumienia Bez Przemocy”. Prowadzi mediacje i udziela konsultacji w poradni diecezjalnej. – Celem porozumiewania się językiem serca jest: nawiązanie kontaktu z samym sobą, rozwinięcie w sobie współodczuwania, obustronne pragnienie dawania z serca, rozwinięcie umiejętności słuchania, wzajemnego szacunku i empatii – zakończyła.

Ksiądz Arkadiusz Muzolf spotyka się z wieloma małżonkami, których – jak powiedział – kryzys jest tak wielki, że nie potrafią ze sobą rozmawiać, a tym bardziej żyć pod jednym dachem. – Przeraża mnie ogrom rozwodów i rozpadów małżeństw, których powodem jest tzw. nieumyta szklanka, czy przypalony obiad. Doświadczenie pracy z małżonkami pokazuje, że częstą przyczyną konfliktów i nieporozumień jest nieprawidłowa komunikacja. Bez wątpienia brak komunikacji lub zdawkowe informacje coraz bardziej oddalają małżonków od siebie – dodał.

Diecezjalny duszpasterz rodzin podkreślił, że umiejętność prowadzenia dialogu małżeńskiego jest niezbędnym elementem budowania relacji i więzi między mężem a żoną. Dlatego takie warsztaty organizowane w diecezji bydgoskiej – według ks. Arkadiusza Muzolfa – są ogromnie ważne. – Często potrzebujemy impulsów z zewnątrz, od osób trzecich, aby ktoś nauczył nas komunikowania się, mówienia o tym, co czujemy, co jest dobre, a co złe w naszych relacjach. Nie można uciekać od konfliktu, zwlekać z jego rozwiązaniem lub zlekceważyć problemu – zakończył.

W szkoleniu „Przezwyciężyć konflikt w relacji” wzięło udział około dwudziestu uczestników.

jm

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor