Wydarzenia 17 Sep 2015 | Redaktor
W rocznicę sowieckiej argesji

W bydgoskiej katedrze, w 76. rocznicę agresji ZSRR na Polskę, modlono się w intencji zmarłych i żyjących Sybiraków. Spotkanie z udziałem bohaterów, władz różnych szczebli i służb mundurowych, licznych pocztów sztandarowych, wpisało się jednocześnie obchody tegorocznego Dnia Sybiraka.

Mszę św. odprawił pasterz diecezji biskup ordynariusz Jan Tyrawa. - Kiedy człowiek doświadcza zła, to gdzieś w głębi jego jestestwa, duszy, serca, odzywa się owo „tak być nie powinnoˮ. Kiedy to „tak być nie powinnoˮ stawia go na krawędzi bezsilności, to gotów jest ofiarować swoje życie - powiedział podczas homilii.

Po wspólnej modlitwie wszyscy przeszli na Stary Rynek, by uczestniczyć w patriotycznej manifestacji. Prezes Związku Sybiraków Oddziału w Bydgoszczy przypomniał, że 76 lat temu, 17 września 1939 roku, sprzymierzona paktem Ribbentrop-Mołotow, z faszystowskimi Niemcami, potęga Związku Radzieckiego, w sile 620 tysięcy żołnierzy, 4700 czołgów, 3300 samolotów, runęła na wschodnie granice II Rzeczypospolitej. - Krwawiącej w walkach z hitlerowskim najeźdźcą Polsce, Armia Czerwona zadała śmiertelny, zdradziecki cios w plecy. Jest to przykład bezprecedensowego złamania układu o nieagresji, zawartego pomiędzy Polską i Związkiem Radzieckim w 1932 roku, który miał obowiązywać do 1945 roku - powiedział.

Mirosław Myśliński zaraz potem dodał, że militarna przewaga dwóch agresorów, doprowadziła do klęski II Rzeczypospolitej, ale nie do poddania. Przypomniał przerażające liczby i daty, a także opisał los osób wywożonych na nieludzką ziemię, na Syberię.

Agresja ZSRR na Polskę miała miejsce 17 września 1939 roku na mocy tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 roku. Pakt został podpisany w Moskwie przez ministrów spraw zagranicznych obu państw – Ribbentropa i Mołotowa, którzy w imieniu swoich przywódców, Adolfa Hitlera i Józefa Stalina, dokonali podziału terytoriów państw Europy Środkowej i Wschodniej. Podczas czterech deportacji na Wschód wywieziono 340 tysięcy Polaków.

mj

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor