Wydarzenia 24 Oct 2016 | Redaktor
VIII Pielgrzymka Diecezji na Jasną Górę

946 pątników, 5 diakonów i 28 księży uczestniczyło od 19 do 21 października w VIII Pielgrzymce Diecezji Bydgoskiej przed nawiedzeniem kopii obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej. Jej hasłem stały się słowa „Bądźcie dobrzy jak chleb”.

Tegoroczny program różnił się od poprzednich i obejmował również wydarzenia w Krakowie oraz Kalwarii Zebrzydowskiej. Całość została zainaugurowana Mszą św. w krakowskim Sanktuarium Ecce Homo Świętego Brata Alberta. Miejsce to wiąże się ściśle z kultem świętego, a także bł. Siostry Bernardyny oraz obrazu Ecce Homo. – Święty Albert objawił ludziom Boga nie przez słowo, ale przez swoje czyny. Objawił Boga w Jego najgłębszej istocie, w miłosierdziu – powiedział koordynator pielgrzymki ks. Mirosław Pstrągowski. Proboszcz bydgoskiej parafii św. Łukasza Ewangelisty dodał, że św. Brat Albert swoim poświęceniem wzywa każdego m.in. do przemyślenia odpowiedzialności za całokształt spraw społecznych. – Jednocześnie cieszymy się, że w związku z setną rocznicą śmierci świętego, Konferencja Episkopatu Polski ustanowiła w diecezjach naszej ojczyzny w okresie od 25 grudnia 2016 do 25 grudnia 2017 Rok Świętego Brata Alberta – dodał ks. Pstrągowski.

Pielgrzymi odwiedzili również Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, Centrum Myśli Jana Pawła II, Sanktuarium św. Jana Pawła II oraz Centrum Ks. Władysława Bukowińskiego w Zagórniku. Miejsce to, położone niedaleko Wadowic, jest ośrodkiem szczególnego szerzenia kultu błogosławionego. Jest miejscem religijnej i duchowej odnowy, a także ośrodkiem patriotycznego wychowania dzieci i młodzieży.

W drugim dniu pątnicy z całej diecezji spotkali się na Jasnej Górze. Wszystkich powitano w sali o. Augustyna Kordeckiego, po czym rozpoczęło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Centrum całej pielgrzymki stanowiła Kaplica Cudownego Obrazu, gdzie pierwszej Eucharystii przewodniczył ks. Krzysztof Amborski. – Nieraz przybywaliśmy tutaj, wiedząc, że właśnie w tej kaplicy doświadczymy szczególnie Bożej Miłości. Więcej, doświadczymy Bożego Miłosierdzia. Przybywaliśmy oraz przybywamy z bagażem doświadczeń, bólów i krzyży. Przybywamy, aby w tym matczynym spojrzeniu doświadczyć pomocy i ulgi. Doświadczyć prawdziwej i bezgranicznej miłości samego Boga -mówił proboszcz parafii św. Brata Alberta Chmielowskiego w Występie.

Do Maryi Pięknej Miłości, tej, która króluje w swym wizerunku w bydgoskiej katedrze, nawiązał w rozważaniach podczas Apelu Jasnogórskiego ks. Maciej Kulczyński. – Będąc w tym szczególnym miejscu, gdzie tak łatwo odczuć głębię pięknej, czystej miłości, potęgę szalonego zawierzenia siebie Najwyższemu, które nie cofa się przed niczym, nawet haniebną śmiercią na krzyżu czy współumieraniem z miłości, czujemy przerażeni, jak nasza miłość jest mizerna, jak ciągle mało ufająca, zalękniona. Tutaj jednak, na Jasnej Górze, świadomość oddalenia, świadomość własnych upadków, nie budzi rozpaczy, ale o dziwo, nadzieję – podkreślił zastępca dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej.

Pielgrzymowanie zakończyło nocne czuwanie.

jm
Fot. Jacek Pytlik

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor