Wydarzenia 23 May 2016 | Redaktor
V Bydgoski Marsz dla Życia i Rodziny

„Każde życie jest bezcenne” – pod takim hasłem ulicami miasta przeszedł V Bydgoski Marsz dla Życia i Rodziny. Około siedmiu tysięcy osób zamanifestowało w ten sposób przywiązanie i szacunek do wartości życia. 

Przed startem marszu uczestnicy wzięli udział w Eucharystii w bydgoskiej katedrze, której przewodniczył diecezjalny duszpasterz rodzin ks. Arkadiusz Muzolf. Modlitwa stała się także okazją do podjęcia duchowej adopcji dziecka poczętego, czyli 9-miesięcznej modlitwy za nienarodzone dzieci. – Uczestników marszy łączy jedno wspólne dobro, któremu na imię życie i rodzina – powiedział ks. Muzolf.

Po Mszy św. na bydgoskim Starym Rynku została zaprezentowana inscenizacja upamiętniająca 1050-lecie chrztu Polski. Następnie korowód wyruszył w stronę Bazyliki Mniejszej św. Wincentego à Paulo. Na ulicach było słychać utwory Arki Noego przeplatane wypowiedziami dzieci na temat małżeństwa i rodziny. – Marsz jest świętem. Stanowi okazję do tego, by publicznie manifestować radość z posiadania rodziny. Również by spotkać osoby, z którymi dzielimy te same wartości i zarażać innych swoim szczęściem – podkreśliła Regina Piątkowska, koordynator V Bydgoskiego Marszu dla Życia i Rodziny.

Przy Bazylice Mniejszej św. Wincentego à Paulo uczestnicy marszu mogli m.in. oddać krew dla potrzebujących, przyłączyć się do akcji Dzień Dawcy Szpiku czy też wziąć udział w festynie „Powróćmy jak za dawnych lat”. Swoje talenty zaprezentowali m.in.: Wspólnota Salezjańska z bydgoskiego Oratorium „Dominiczek”, Chór Dziecięcy z bydgoskiego Pałacu Młodzieży, grupy taneczne Wolf Kids i Wolf Junior z bydgoskiego Studia Tańca Up2Excellence, absolwentka bydgoskiej Akademii Muzycznej i wokalistka Polskiej Orkiestry Filmowej Judyta Wenda, przedstawiciele z bydgoskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 dla Dzieci i Młodzieży Słabosłyszącej i Niesłyszącej oraz Zespół Aktorski Naprawdę Młodych Panów ze wspólnoty Domowego Kościoła Diecezji Bydgoskiej. Został również rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Jak być dobrym” przeznaczony dla dzieci przedszkolnych i szkolnych, zorganizowany przez Diakonię Miłosierdzia Ruchu Światło-Życie. Prace zostały zlicytowane, a pieniądze przeznaczone na pomoc dzieciom z rodzin wielodzietnych.

W pierwszym marszu, który odbył się w 2012 roku uczestniczyły około cztery tysiące osób, natomiast w 2015 roku około sześciu tysięcy osób. – Z każdym rokiem ta liczba wzrasta, pokazując, że ta inicjatywa jest potrzebna – zakończył Marek Piątkowski.

jm

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor