Wydarzenia 31 May 08:46 | Redaktor
Ukraińska procesja Bożego Ciała w Lublinie

fot. ks. Grzegorz Draus

Rzymsko-katolickie wspólnoty duszpasterstwa dla Ukraińców,  z Lublina i jedna z pobliskiego Świdnika przeżyli Uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa z eucharystyczną procesją.

Na Mszy św. w kościele św. Wojciecha na lubelskiej starówce zgromadzili się uchodźcy wojenni oraz w ukraińscy studenci. Liturgię i procesję celebrowali ks. Grzegorz Draus, duszpasterz Ukraińców w Lublinie i Świdniku oraz o. Józef Klimurczyk OP z ukraińskiej wspólnoty przy bazylice dominikanów.
 
Na ołtarzach procesyjnych na placu przy kościele były umieszczone obrazy przywiezione przez uchodźców z Ukrainy oraz wykonane w szkole pisana ikon, prowadzone przez wspólnotę w Świdniku. Była też fotografia błogosławionej Rodziny Ulmów, którzy są patronami duszpasterstwa przy bazylice. 
 
W Lublinie niedzielne msze święte w obrządku rzymsko- katolickim w języku ukraińskim odprawiane są w kościele akademickim KUL oraz przy bazylice dominikanów (wraz z katechizacją dorosłych jak też, dzieci) i w parafii Matki Kościoła w podlubelskim Świdniku, gdzie prowadzone są zajęcia dokształceniowe oraz niedawna katechizacja przygotowująca do sakramentów dorosłych i dzieci.
 
 Duży procent wierzących Ukraińców stanowią rzymsko-katolicy, którzy są rdzeniem lubelskich duszpasterstw.
 
ks Grzegorz Draus

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor