Wydarzenia 11 Oct 2016 | Redaktor
Uczynek miłosierdzia na cały rok – modlitwa młodych

Msza św. dziękczynna za Światowe Dni Młodzieży oraz nabożeństwo zatytułowane „Przybyliśmy, aby zostawić ślad” wypełniły spotkanie młodzieży z całej diecezji, która zgromadziła się 9 października w bydgoskim kościele św. Jadwigi Królowej z okazji XVI Dnia Papieskiego.

Pasterz diecezji, odwołując się w rozmowie do hasła Dnia Papieskiego „Bądźcie świadkami miłosierdzia”, podkreślił, że miłosierdzie jest wyrazem pewnej troski o drugiego człowieka. – Troski o kogoś, kto może się mylić i błądzić. Troski, która ma mu pozwolić wyjść z tej słabości, pobudzając go jednocześnie do refleksji nad samym sobą – powiedział.

Spotkanie stało się okazją do podjęcia konkretnych wskazań, jakie pozostawił uczestnikom tegorocznych Światowych Dni Młodzieży Franciszek. – Wspominając wielkie dzieła, które Bóg wtedy czynił przez słowa papieskiej nauki, nie chcemy być „młodymi kanapowymi”, tylko tymi, którzy „wkładają wyczynowe buty” prowadzące nas po drogach wielkiej przygody praktyki miłosierdzia – powiedział diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Piotr Wachowski.

Podczas nabożeństwa każdy obecny wybierał obrazek z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego. Na jego odwrocie zapisany został konkretny uczynek miłosierdzia względem ciała lub duszy i nazwa stowarzyszenia apostolskiego działającego na terenie diecezji, którego charyzmat związany jest z podanym uczynkiem. – Zadaniem młodzieży na ten rok jest dotrzeć do tej wspólnoty i wraz z nią zrealizować zadanie miłosierdzia – dodał ks. Piotr Wachowski.

Do zadania wybrano około dwudziestu wspólnot – m.in. Caritas Diecezji Bydgoskiej, Stowarzyszenie „Bractwo Więzienne” czy Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim. – Wydarzenia te pokazują, że Światowe Dni młodzieży nie zakończyły się wyjazdem do Krakowa. Stały się początkiem i motywacją do dalszych działań – dodała Agata Graczyk z młodzieżowego wolontariatu „Fordon dla Pana”, działającego przy bydgoskiej parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników.

Po spotkaniu w kościele św. Jadwigi Królowej młodzież przeszła ulicami Bydgoszczy do Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka”, gdzie wzięła udział w V Bydgoskiej „Karoliadzie”.

jm

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor