Wydarzenia 2 May 2018 | Redaktor
Bydgoszcz: Tysiąc wykonawców muzyki dla Maryi z Różą

Polska otwarta na Koncerty Maryjne z Różą

W dniach 3-31 maja rokrocznie odbywają się Koncerty Maryjne z Różą pod patronatem Narodowego Centrum Kultury oraz Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczpospolitej Polskiej. Tym razem to już VIII edycja w bydgoskiej Katedrze pw. Świętych Marcina i Mikołaja znanej z cudownej akustyki oraz renomowanych świątyniach Mariackich m.in. Poznania, Grudziądza, Żnina, Inowrocławia, Ciechocinka, Włocławka, Aleksandrowa Kujawskiego, Chełmna, Gniewkowa i innych miast Polski. Maj jest miesiącem Kultu Matki Bożej i dziękczynienia.

Z radością powitamy kolejne chóry z całej Polski, które włączą się w VIII koncerty w swoich miastach i miasteczkach. Będziemy o tym pisać i zamieszczać zdjęcia na stronie internetowej. Zainteresowane chóry prosimy o kontakt z Towarzystwem Miłośników Miasta Bydgoszczy, tel.52 322- 51 96, e-mail: biuro@tmmb.pl

Koncerty ku czci Matki Bożej Pięknej Miłości, zwanej też Matką Bożą z Różą z ołtarza głównego bydgoskiej Katedry, organizowane są w 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, u progu rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy w 1920 r. Wyrosły z przedwojennych tradycji chóralnych, z wdzięczności za odzyskaną niepodległość.

Organizatorem jest Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, które korzeniami swej działalności sięga 1832 roku, we współpracy z Oddziałem Bydgoskim Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego, Urzędem Miasta Bydgoszczy i Parafią Katedralną pw. Świętych Marcina i Mikołaja oraz Ruchem Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczpospolitej Polskiej.

Liczba wykonawców, zespołów muzycznych i wokalnych sięga tysiąca osób.

Pierwszy raz wezmą w nich udział chóry zagraniczne, m.in. Chor Quarttetverein - z Bad Oyenhausen w Niemczech (135 lat tradycji).

Swój udział zapowiedziały znane zespoły wyższych uczelni, szkół muzycznych Bydgoszczy, regionu i kraju, chóry osiedlowe i parafialne mające w swoim dorobku repertuar Maryjny. Są to znane chóry, by wspomnieć o obsypanych nagrodami: Chórze Collegium Medicum UMK pod dyrekcją prof. Janusza Staneckiego, Chórze Kameralnym Fermata pod dyrekcją M. Sibilskiego z Akademii Muzycznej w Poznaniu, Chórze Akademickim Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy pod dyrekcją dr. Benedykta Odyi, Żeńskim Zespole Wokalnym „Sigma” Wydziału Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej zespoły muzyczne, a także złożone z muzyków renomowanych instytucji muzycznych. Pojawią się też solistki, jak: Mariola Rybicka-Miccio koncertująca także we Włoszech i Niemczech.

Tradycyjnie są to 15-40 minutowe występy po Mszy Świętej kończącej się o godz. 18.30 w bydgoskiej Katedrze. Istnieje także możliwość zaprezentowania części repertuaru już podczas Mszy Świętej w godzinach 18.00-18.30. Każdorazowo, na 5 minut przed nabożeństwem majowym, czyli o godz. 17.25, poprzedzi je Hejnał Maryjny odgrywany z dzwonnicy Katedry

Jak przed wojną, koncerty Maryjne z Różą pozostają wierne formule prezentacji dorobku chóralnego i muzycznego. Sięgają do popadającego w zapomnienie repertuaru dawnych kompozytorów, ale też po współczesne pieśni ku czci Maryi.

Ich wielkim walorem jest budzenie wrażeń religijnych i artystycznych oraz doskonalenie umiejętności warsztatowych szczególnie młodych wykonawców. Koncerty umożliwiają prezentację dorobku artystycznego nie tylko wybitnych solistów, wokalistów, muzyków ale także zespołów amatorskich popularyzujących kulturę muzyczną. Koncertom towarzyszą prelekcje poświęcone tradycjom chóralnym i kultowi pieśni Maryjnych.

Wstęp na Koncerty Maryjne z Różą jest bezpłatny. Słuchaczami mogą być wszyscy, którzy kochają piękno śpiewu chóralnego, w tym liczni turyści.

W Domu Polskim przy ul. Grodzkiej 1 w Bydgoszczy wygłoszone zostaną odczyty na temat kultu Matki Bożej, pieśni religijnych i wybitnych kompozytorów.

red.: KB

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor