Trzy dni modlitwy w duchu Wspólnoty Taizé
Inne z kategorii
Święta Barbara, dziewica i męczennica - patron dnia (04 grudzień)
Św. Franciszek Ksawery, prezbiter - patron dnia (3 grudnia)
Trzydniowe spotkania w duchu modlitwy Wspólnoty Taizé, na które składały się przede wszystkim śpiewy kanonów i medytacja Słowa Bożego, zorganizowano w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nakle nad Notecią.
Program rozważań, ubogacony udziałem zaproszonych gości, stanowiły konferencja nt. zagrożeń duchowych, katecheza oraz Eucharystia. – Inicjatywa zrodziła się w ramach spotkań formacyjnych przygotowujących kandydatów do sakramentu bierzmowania – powiedział ks. Michał Zawartowski. Poza tym kapłan zauważył, że młodzi z różnych powodów¬¬_ – najczęściej materialnych – _nie wyjadą na tegoroczne Europejskie Spotkanie Młodych do hiszpańskiej Walencji. Stąd czuwanie na miejscu.
Dzięki temu w świątyni wytworzyła się szczególna, duchowa atmosfera, a każde z czuwań przygotowane zostało w konkretnej tematyce. – Na pewno czuwania w łączności z Europejskimi Spotkaniami Młodych są potrzebne, by w miejscu jakim jest kościół parafialny, ukazać znaczenie wspólnoty i ducha modlitwy. Poza tym jest to świadectwo naszej wiary w tego samego Boga, który wciąż przy nas trwa – powiedziały uczestniczki Klaudia Nowak oraz Angelika Górecka.
Pierwszą konferencję nt. zagrożeń duchowych poprowadził ks. Maciej Chmielewski. Egzorcysta diecezji bydgoskiej przypomniał, że złym duchom nie tyle zależy na opętaniach, co na doprowadzeniu człowieka do potępienia poprzez odwrócenie się od Boga, trwanie w grzechach i lekceważenie przykazań. Zaznaczył, że niemożliwy jest proces uwolnienia bez zwrócenia się całym sercem ku Chrystusowi.
Drugi dzień upłynął pod znakiem katechezy „Bóg jest miłością”, opartej na Piśmie Świętym oraz licznych świadectwach nawróceń i uzdrowień. Poprowadzili ją członkowie Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Nowe Przymierze” z parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Bydgoszczy. Spotkania zakończyły się Eucharystią, w czasie której słowo na rozpoczęcie Jubileuszowego Roku 1050-lecia Chrztu Polski w wymiarze lokalnym wygłosił wikariusz parafii ks. Henryk Dziemiński. Kapłan zwrócił uwagę na znaczenie chrztu w życiu polskiego narodu, a także w życiu każdego człowieka. Podkreślił, że duch wspólnoty oraz modlitwy, jaki towarzyszył trzydniowym czuwaniom, stał się szczególnym wyrazem pobożności.
jm (fot. Katarzyna Dobosz)