Wydarzenia 25 Sep 2020 | Redaktor
Tradycjonaliści organizują wykład w Bydgoszczy

Wykład księdza Jakuba Wawrzyna pod tytułem „Komunia na rękę - ratunek przed "pandemią" czy klęska Kościoła?” zapowiada na sobotę na godzinę 17:00, w sali NOT-u w Bydgoszczy, Bractwo Kapłańskie św. Piusa X.

Bractwo to, założone w 1969 roku przez francuskiego arcybiskupa Marcelego Lefebvre’a, pielęgnowało po reformie tradycyjne formy liturgiczne i wychowawcze w Kościele. Początkowo działo się to przy neutralności władz kościelnych, które jednak stawały się wobec Bractwa coraz bardziej podejrzliwe. Kiedy w 1975 roku, po wizytacji, nakazano zamknąć prowadzone przez Bractwo seminarium duchowne w Econe, abp Lefebvre nie podporządkował się temu poleceniu. Przełomowym wydarzeniem było jednak wyświęcenie przez abpa Lefebvre’a w 1988 roku czterech biskupów bez zgody Stolicy Apostolskiej. Papież Jan Paweł II ogłosił wtedy, że zarówno udzielający tych święceń jak i przyjmujący je wpadli w ekskomunikę.

Ekskomunikę tę zdjął papież Benedykt w roku 2007 i rozpoczął proces mający doprowadzić do ponownej legalizacji Bractwa św. Piusa X. Jednak z różnych powodów nie udało się tego dokonać do końca pontyfikatu papieża Benedykta.

Papież Franciszek natomiast, mniej zwracając uwagę na sprawy formalne, zalegalizował Bractwo de facto w 2015 roku, udzielając wszystkim księżom tego stowarzyszenia prawa do spowiadania wiernych bez ograniczeń. Prawny status Bractwa św. Piusa X pozostaje jednak wciąż nieuregulowany.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor