Wydarzenia 30 Sep 10:29 | BR
„Totus Tuus!” czyli XX Dzień Papieski

fot. FB/Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia - stypendyści podczas obozu

W niedzielę, 11 października obchodzony będzie XX Dzień Papieski pod hasłem „Totus Tuus” (Cały Twój). To szczególny czas dla wszystkich Polaków oraz stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Dzień Papieski obchodzony jest od 2001 roku w niedzielę poprzedzającą dzień wyboru Karola Wojtyły na papieża (16 października). W tym dniu szczególnie przypomina się sylwetkę św. Jana Pawła II, jego nauczanie i pontyfikat. Każdemu Dniowi Papieskiemu towarzyszy także wiodące hasło. W tym roku to „Totus Tuus”, czyli „Cały Twój” – słowa przez które św. Jan Paweł II zawierzył swoje życie Matce Bożej.

 

 Żywy pomnik św. Jana Pawła II

Jako wyraz wdzięczności dla Ojca Świętego za niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i Ojczyzny została powołana przez KEP w 2000 roku  Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, nazywana także „żywym pomnikiem św. Jana Pawła II”. Jej stypendystami są zdolni, wierzący, młodzi ludzie z całej Polski. Fundacja dba o ich rozwój duchowy oraz wspomaga młodych materialnie.

 

- Do Fundacji należę od 6 lat. Tworzą ją niesamowici młodzi ludzie. Raz w roku organizowane są obozy formacyjno-integracyjne dla stypendystów z całej Polski. To wspaniały czas kształtowania swojego charakteru i wzrastania w wierze. Obozy to pokarm duchowy na cały rok. W ciągu roku Fundacja wspiera nas także finansowo. Dzięki temu mogę rozwijać swoje pasje, grać na instrumencie i studiować w dużym mieście. Przeżywamy także spotkania formacyjne we wspólnotach i organizujemy wydarzenia w miastach z okazji Dnia Papieskiego. W tym dniu szczególnie prosimy ludzi o finansowe wsparcie młodych stypendystów. – mówi Weronika, stypendystka FDNT.

 

"Tchnienie Jego pontyfikatu"

„Żywy pomnik Jana Pawła II” tworzy 2000 stypendystów z całej Polski. Abp Andrzej Dzięga w swojej homilii podczas obozu w Szczecinie powiedział, że stypendyści są „tchnieniem pontyfikatu Jana Pawła II”. Stypendyści podzieleni są we wspólnoty według diecezji oraz miast akademickich. Dotychczas doroczne fundacyjne obozy odbyły się m.in. w Warszawie, Poznaniu, Trójmieście, Rzeszowie, Kielcach czy Bydgoszczy (w 2011 roku pod hasłem "Otwórz się! na Bydgoszcz"). 

 

 Co szykuje się w Bydgoszczy?

W sobotę (10 października) stypendystów ubranych w charakterystyczne żółte koszulki będzie można spotkać w centrum miasta podczas zbiórki do puszek na fundusz stypendialny. Natomiast w niedzielę wygłoszą oni swoje świadectwa w niektórych bydgoskich parafiach. 11 października po Mszach Świętych w katedrze o godz. 11 i 12:30 odbędzie się zorganizowany przez stypendystów kiermasz ciast. Od godz. 13:30 młodzi wezmą udział w głównych obchodach Dnia Papieskiego przedstawionych na plakacie poniżej. Wówczas przedstawią czym jest Fundacja oraz w jaki sposób działa wspólnota bydgoska.

 

Obchody XX Dnia Papieskiego w Bydgoszczy odbędą się w kościele pw. NSPJ przy Placu Piastowskim 5. Poniżej szczegółowy program wydarzeń:

 

 

plakat: diecezja.bydgoszcz.pl

Na podstawie: dzielo.pl/diecezja.bydgoszcz.pl

BR

BR Autor

Redaktor