Wydarzenia 6 May 10:34 | Redaktor
Tercet pełen życia koncertował z różą [KULTURA]

fot. Piotr Florek

Trzynasta seria Koncertów Maryjnych z Różą została zainaugurowana w bydgoskiej katedrze w niedzielny wieczór.

Koncerty te są przeglądem sakralnego i świeckiego repertuaru regionalnych chórów i zespołów artystycznych.  Odbywają się w Katedrze Bydgoskiej, ale w tym roku, 11 maja, jeden z występów będzie miał miejsce w Inowrocławiu.

Organizatorem tego przeglądu jest Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. Patronat honorowy nad koncertami sprawują prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski oraz Ksiądz Biskup Krzysztof Włodarczyk. Współorganizatorami wydarzenia są: Polski Związek Chórów i Orkiestr Kujawsko-Pomorski Oddział w Bydgoszczy, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego, Urząd Miasta Bydgoszczy i Parafia Katedralna pw. św. Marcina i Mikołaja.

Na inauguracyjnym koncercie zagrało Trio Lebhaft. Nazwa ta po niemiecku oznacza pełnię życia. Zespół tworzą trzy młode instrumentalistki z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.  Małgorzata Myszkorowska ukończyła z wyróżnieniem I i II st. Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Toruniu w klasie skrzypiec mgr Andrzeja Bondela. Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie skrzypiec dr hab. Katarzyny Bąkowskiej. Weronika Jędryka jest absolwentką Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy, w klasie altówki Zbigniewa Milewskiego. Obecnie studiuje również na Akademii Muzycznej w klasie altówki prof. Piotra Reicherta. Katarzyna Bączkowska ukończyła z wyróżnieniem Szkołę Muzyczną w Gdyni w klasie wiolonczeli. Również jest studentką bydgoskiej muzycznej uczelni w klasie wiolonczeli profesora Andrzeja Bauera.

Na inauguracyjnym koncercie panie zagraly dzieła Bacha. Wykonały miedzy innymi fragmenty Wariacji Goldbergowskich oraz "Quia respexit humilitatem" z Magnificat tego kompozytora. Oprócz tego zaprezentowano R. Schumanna - "Nur wer die Sehnsucht kennt", w ktorym to utworzy partie solową zaśpiewała Aleksandra Zając.

 

 

 

 
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor