Wydarzenia 2 Oct 2015 | Redaktor
Szubin zawierzony Najświętszemu Sercu  Jezusa

Z udziałem władz, zaproszonych gości, fundatorów, w Szubinie 24 września odbyła się uroczystość poświęcenia figury Chrystusa oraz zawierzenia miasta Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Eucharystii w kościele św. Marcina Biskupa w Szubinie przewodniczył biskup ordynariusz Jan Tyrawa. - Sądzę, że poświęcenie figury Serca Pana Jezusa jest dobrą okazją do podjęcia refleksji związanych z tymi problemami, które rozgrywają się na naszych oczach i dotyczą nie tylko nas, Polaków, ale i całej Europy - mówił pasterz diecezji. W czasie homilii zatrzymał się nad znaczeniem chrześcijaństwa, które jest - jak podkreślił - fundamentem kultury europejskiej. Następnie wszyscy przeszli procesyjnie ulicami Szubina pod pomnik, który został uroczyście poświęcony. Inicjatywa tego dzieła zrodziła się w 2014 roku. Lokalny przedsiębiorca, właściciel firmy budowlanej, Leszek Rutkowski spotkał się z dziekanem ks. kanonikiem Tadeuszem Lesińskim i zaproponował, by na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza i Powstańców Wielkopolskich zmienić istniejący postument z krzyżem na nowy - wykonany z kamienia, zwieńczony figurą Najświętszego Serca Pana Jezusa. - Pierwotny postument z drewnianym krzyżem został postawiony w latach 50. XX wieku przez miejscowych rzemieślników. W roku 1980 krzyż zamieniono na metalowy. Obecnie nowa figura ma 170 centymetrów, a całość z cokołem sięga dziewięciu metrów - powiedział ks. kanonik Tadeusz Lesiński.

Zanim doszło do uroczystości, potrzebne było wzajemne poparcie inicjatorów, wykonawców oraz miejscowych władz, ponieważ całość znalazła się na gruncie miejskim. Autorem projektu technicznego jest architekt Jacek Janik. Kolumnę z elementami schodów z granitu strzegomskiego i liternictwo wykonała firma Jerzego Zyska ze Strzegomia, a figurę Jezusa w białym marmurze greckim wyrzeźbił Michał Niedźwiedź z Rogoźna. - Gdy Szubin obchodzi 650-lecie nadania praw miejskich, w jego krajobraz wpisuje się Najświętsze Serce Pana Jezusa. Niech nasze zapatrzenie w ten wizerunek Chrystusa będzie przyczyną do umocnienia wiary, a może i nawróceń - dodał dziekan i proboszcz szubińskiej parafii św. Marcina Biskupa. W trakcie uroczystości przy figurze odmówiono Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa, a na zakończenie odczytano obszerny akt zawierzenia.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor