Szlakiem bł ks. Jerzego Popiełuszki
Inne z kategorii
Św. Grzegorz III, papież - patron dnia (10 grudnia)
Święta Leokadia, dziewica i męczennica - patron dnia (09 grudnia)
Msza św. w bydgoskim Sanktuarium Nowych Męczenników poprzedziła „XXIII Bieg Sztafetowy Szlakiem Męczeńskiej Drogi Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki”.
Na trasę o długości około 40 kilometrów, którą podzielono na cztery etapy, wyruszyło 25 października ponad 200 zawodników. Zanim wszyscy wystartowali z miejsca, z którego bł. ks. Jerzy udał się w swoją ostatnią, męczeńską drogę, złożyli również wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym kapelana „Solidarności” oraz na grobie śp. ks. prałata Romualda Biniaka, proboszcza i budowniczego świątyni.
Zawodnicy tworzący 23 drużyny m.in. z Bydgoszczy, Bytowa, Inowrocławia, Płocka, Szubina oraz Zdun k. Wrocławia pobiegli ulicami grodu nad Brdą, przez most na Wiśle, a następnie przez Czarnowo, Złąwieś Wielką do Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. J. Popiełuszki w Górsku. - Biegi są dzisiaj bardzo popularne. Ten jest nie tylko wydarzeniem sportowym, ale nade wszystko historycznym i ewangelizacyjnym, mającym na celu przypomnienie nauczania kapelana Solidarności, mówiącego o przebaczeniu - powiedział diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie ks. Maciej Tyckun.
Jak co roku nie zabrakło także grupy wędrowców z Oddziału Miejskiego PTTK „Piętaszki”, którzy tę samą trasę pokonali pieszo, wyruszając wcześnie rano sprzed sanktuarium. - Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko jest jednym z moich szczególnych orędowników w niebie, więc to doskonała okazja do uczczenia jego pamięci. Poza tym można pogłębić swoją wiedzę, poprzez wizytę w muzeum poświęconym tej niezwykłej osobie - powiedział Szymon Olszewski, kapitan drużyny oazy młodzieżowej Ruchu Światło-Życie.
Przedstawiciele drużyn złożyli także kwiaty oraz zapalili znicze przed krzyżem w Górsku. Ostatni etap do centrum edukacji, wynoszący 2,5 kilometra pokonali wszyscy. - Ten bieg różni się od innych tym, że nie są to zawody na czas. Nie ma rywalizacji indywidualnej oraz zespołowej. Jest jeden, wspólny dla wszystkich cel - oddanie hołdu wielkiemu człowiekowi, męczennikowi za wiarę. Przy tej okazji dziękujemy wszystkim sponsorom oraz wolontariuszom za wsparcie fundacji – powiedzieli Regina i Marek Piątkowscy, organizatorzy z ramienia Fundacji Światło-Życie Ośrodka w Bydgoszczy.
Głównymi organizatorami tegorocznego wydarzenia byli NSZZ „Solidarnośćˮ Region Bydgoski, Ruch Światło-Życie Diecezji Bydgoskiej i Fundacja Światło-Życie Ośrodek w Bydgoszczy.