Wydarzenia 13 Jan 2016 | Redaktor
Symbole ŚDM w katedrze i na Starym Rynku

Krzyż Roku Świętego i ikona Matki Bożej „Wybawicielki Ludu Rzymskiego” (Salus Populi Romani) nawiedziły 12 stycznia bydgoską katedrę. Modlitwa przy nich odbyła się również na Starym Rynku.

W centrum miasta przy Symbolach ŚDM zatrzymali się m.in. prezydent miasta i biskup ordynariusz. Były to kolejne przystanki na trasie dwutygodniowej peregrynacji. – Chcemy w tym miejscu – na tle ratusza i katedry – w sposób oficjalny powitać znaki zbliżającego się wielkiego święta młodych, które odbędzie się w Krakowie – powiedział koordynator Światowych Dni Młodzieży w diecezji ks. dr Waldemar Różycki.

Na Starym Rynku wybrzmiał fragment Ewangelii mówiący o przykazaniu miłości. Biskup ordynariusz Jan Tyrawa podkreślił, że to właśnie miłość jest czymś najtrudniejszym. Dodał, że miłości nie można nakazać, wyegzekwować, a za jej brak karać. Przypomniał również, że miłość jest tym, co czyni człowieka absolutnym podmiotem, kimś najważniejszym. – Każdy z nas musi sam w sobie rozpoznać temat miłości. Nie uczynimy tego, jeśli nie wpatrzymy się w ten jedyny wzór miłości, jaką Chrystus objawił człowiekowi – zwłaszcza na krzyżu. „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”. On to uczynił. Mamy iść przez świat – tak jak ten krzyż ŚDM – głosząc jedyną prawdę, wzywając każdego, aby rozstrzygał o tej jedynej miłości, którą w sobie nosi. O miłości, której mamy uczyć się od Chrystusa – powiedział pasterz.

W sercu Bydgoszczy młodzi zaśpiewali także hymn Światowych Dni Młodzieży „Błogosławieni miłosierni” oraz „Barkę”. – W lipcu do Krakowa przybędą miliony młodych, najpierw do diecezji, a tym samym do tego miasta. Jednak ci dwaj pierwsi „pielgrzymi” – krzyż i ikona – są z nami już dzisiaj. Zapraszam wszystkich do spotkania z symbolami, które objechały niemal cały świat. Ten czas jest duchowym przygotowaniem, za które serdecznie dziękuję – powiedział prezydent Rafał Bruski.

Następnie symbole zostały przeniesione procesyjnie do bydgoskiej katedry św. Marcina i św. Mikołaja. – Dzisiaj te symbole są z nami i to w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia. W czasie, który uświadamia nam, że właśnie krzyż jest tym źródłem miłosierdzia. To z tego krzyża płynie do każdego człowieka miłosierdzie – powiedział proboszcz ks. prałat Stanisław Kotowski.

Ikona Matki Bożej została wniesiona do najstarszej świątyni miasta przez stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. – Tyle rąk dotykało tych symboli, tyle osób przy nich się modliło, tyle powierzało swoje życie Jezusowi. Papież pokazał światu, że Kościół wciąż pragnie otwierać się na młodych, chce ich słuchać – zakończyła stypendystka Agata Piasecka.

jm

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor