Wydarzenia 27 Feb 07:55 | Redaktor
Św. Gabriel od Matki Bożej Bolesnej, zakonnik - patron dnia (27 luty)

Święty Gabriel od Matki Bożej Bolesnej. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Gabriel_Possenti#/media/Plik:Gabriel7.jpg

Patronem dnia 27 lutego jest Święty Gabriel od Matki Bożej Bolesnej, zakonnik.

Święty Gabriel od Matki Bożej Bolesnej

Franciszek Possenti urodził się 1 marca 1838 roku w Asyżu. Jego matk zmarła gdy był dzieckiem, a ojciec był gubernatorem miasta i okolicy, należącej wówczas do Państwa Kościelnego. W 1856 z ojcem osiadł w Spoleto, następnie studiował u Braci Szkół Chrześcijańskich, a potem w kolegium jezuitów, gdzie był jednym z najlepszych uczniów w wieku 12 lat. Bierzmował go arcybiskup Jan Sabbioni.
 
W 1856 roku wstąpił do klasztoru w Morovalle i przyjął imię Gabriel. Sprzeciwiał się temu jego ojciec, który chciał ożenić go z kobietą z dobrej rodziny. Franciszek dopiął jednak swego i w wieku 18 lat wstąpił do nowicjatu pasjonistów. Zakon ten szczególną uwagę przykładał do pogłębiania w sobie i szerzenia nabożeństwa do męki Chrystusa i Matki Bożej Bolesnej. W notatniku wypisywał swoje pokuty, którymi chciał pocieszyć Serce Boże i Jego Matki.
 
Zmarł 27 lutego 1862 roku w wieku 24 lat. Patronuje klerykom i młodym zakonnikom. W 1908 roku św. Pius X uczynił go błogosławionym, a świętym w 1920 ogłosił go Benedykt XV. Jest patronem młodieży włoskiej Akcji Katolickiej, diecezji Teramo i Atri, studentów i księży.
 
 
Inni patroni dnia 27.02:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Lyonie - św. Baldomara, mnicha. Był zbudowaniem dla wszystkich. Nadaremnie próbowano go przynaglić do przyjęcia święceń. Zmarł około roku 650. W departamencie Loary istnieje miejscowość jego imienia. We francuskim brzmi ono Gaumier lub Galmier.

W Konstantynopolu - św. Prokopa, który za panowania cesarza Leona dużo wycierpiał dla obrony świętych obrazów. Zmarł około roku 741. Często wspominany bywa ze św. Bazylim, jak on mężnym obrońcą prawowierności.

oraz:

św. Bezasa, żołnierza, męczennika (+ 250); świętych męczenników Juliana i Eunusa (+ 250); świętych Leonarda, papieża, i Florentyny z Sewilli (+ 600); bł. Willany, zakonnicy (+ 1560)
 
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.

Red.

 
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor