Wydarzenia 22 Mar 2023 | Redaktor
Święty Zachariasz, papież - patron dnia (22 marca)

Święty Zachariasz, papież. Domena publiczna. Źródło Wikipedia

Patronem dnia 22 marca jest Święty Zachariasz, papież.

Zachariasz był był synem Polychroniusza z Kalabrii. Pochodził z Grecji. Niewiele znanych jest szczegółów z jego młodości, prawdopodobnie był diakonem św. Grzegorza III. Wybrano go na papieża 3 grudnia 741 roku. Był on ostatnim papieżem wschodnim – czyli takim, który prosił cesarza o zatwierdzenie wyboru go na papieża. Znany był ze swojej łagodności i życzliwości, utrzymywał dobre relacje z Konstantynopolem, zawarł pokój z Longobardami oraz sojusze z Frankami. Dbał o kościoły, swoją siedzibę przeniósł na Lateran.

Zmarł 15 marca 752 roku w Rzymie. Jego relikwie znajdują się w bazylice św. Piotra.

 

Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Galacji - świętych Kalinika i Bazylissy, męczenników. Poszli odwiedzić uwięzionych za wiarę wyznawców i w ten sposób sami narazili się na prześladowanie. Nie wiemy niestety, kiedy dostąpili męczeństwa.

We Flandrii - bł. Baldwina z Boucle. Zrazu był mnichem w benedyktyńskim Mont-Blandin; następnie przeniósł się do Anglii, gdzie próbował życia pustelniczego. Taki sam tryb życia zainicjował potem pod Gandawą. Baldwin IV, hrabia Flandrii, wspomógł go dotacjami i przy ich pomocy założył w końcu opactwo. Później przeszło ono w ręce cystersów. Sam błogosławiony zmarł w roku 1205.

W Osimo, we Włoszech - św. Benwenuta, biskupa. Po odbyciu studiów prawniczych w Bolonii był archidiakonem w Ankonie, a następnie administrował diecezją w Osimo. Urban IV mianował go wkrótce biskupem tej diecezji. Rządząc nią, wyeliminował wiele nadużyć, zwłaszcza dokonywaną wówczas wyprzedaż dóbr kościelnych. W roku 1273 zgromadził kler na synodzie. Miał także, jak chcą niektórzy, wspomagać papieża w przygotowaniu soboru w Lyonie. Zmarł w roku 1282.

oraz:

św. Bazylego, prezbitera i męczennika (+ ok. 362); św. Deogratias, biskupa Kartaginy (+ 457); św. Lei, wdowy (+ 383); bł. Isnarda, zakonnika (+ 1244); św. Oktawiana, arcydiakona i męczennika (+ ok. 484); św. Pawła, biskupa i męczennika (+ III w.)
 
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor