Wydarzenia 28 Jul 2021 | Redaktor
Święty Szarbel Makhluf, prezbiter - patron dnia (28.07)

Święty Szarbel. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Szarbel_Makhlouf#/media/Plik:Charbel.jpg

Patronem dnia 28.07 jest święty Szarbel, prezbiter.

Św. Roch - patron dnia (16.08)

Wydarzenia Wczoraj 06:29

Święty Szarbel (Sarbeliusz) Makhluf

Józef Makhluf urodzony został 8 maja 1828 r. w Beka Kafra,  wiosce położonej w górach Libanu, był synem ubogiego wieśniaka. Pobierał nauki w szkółce działającej dosłownie pod drzewami. W wieku 23 lat wstąpił do maronickich antonianów (baladytów). Przebywał w miejscach taich jak Maifuq, Annaya czy klasztor pod wezwaniem św. Marona. Podczas ślubów zakonnych, przyjął imię Szarbela, męczennika. W wieku 31 lat otrzymał kapłańskie święcenia. Wrócił po tym wydarzeniu do klasztoru św. Marona i spędził w nim kolejne 16 lat. W 1875 roku udał się do górskiej samotni, gdzie przez 23 lata pracował, umartwiał się i kontemplował Najświętszy Sakrament. Żywotu dokonał 24 grudnia 1898 roku. Po śmierci otoczono go cześcią. Do jego grobu przybywali chrześcijanie i muzułmanie, zafascynowani tym, że ciało Szarbela nie ulega zepsuciu.
 
Święty Szarbel (Sarbeliusz) MakhlufSzarbel beatyfikowany został podczas Soboru Watykańskiego II, 5 grudnia 1965 roku przez Pawła VI. Papież mówił: "Eremita z gór Libanu zaliczony zostaje do grona błogosławionych. To pierwszy wyznawca pochodzący ze Wschodu, którego umieszczamy wśród błogosławionych według reguł obowiązujących aktualnie w Kościele katolickim. Symbol jedności Wschodu i Zachodu! Znak zjednoczenia, jakie istnieje między chrześcijanami całego świata! Jego przykład i wstawiennictwo są dzisiaj bardziej konieczne, niż były kiedykolwiek. (...) Właśnie ten błogosławiony zakonnik z Annaya powinien służyć nam za wzór, ukazując nam absolutną konieczność modlitwy, praktykowania cnót ukrytych i umartwiania siebie. Kościół bowiem wykorzystuje również dla celów apostolskich ośrodki życia kontemplacyjnego, gdzie wznoszą się do Boga, z zapałem, który nigdy nie stygnie, uwielbienie i modlitwa". Szarbel kanonizowany był przez tego samego papieża 9 października 1977 roku.
 
Inni patroni dnia 22.07:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Dol, w Bretonii - św. Samsona, biskupa i opata. Pochodzić miał z Walii. Wcześnie znalazł się wśród mnichów iroszkockich. Przybywszy na półwysep bretoński, działał zarówno w charakterze przełożonego mniszej wspólnoty, jak i biskupa nastawionego na działalność misyjną; w owych czasach nie należało to do wyjątków. Zmarł około roku 565.

W Tonkinie, w Indochinach - bł. Melchiora Garcia Sampedro, męczennika. Pochodził on z hiszpańskiej prowincji Oviedo. Z niemałym trudem odbył swe studia, po czym wstąpił do dominikanów. Posłano go na Filipiny, a następnie do Annamu. Gdy wybuchło prześladowanie, wyniesiono go do godności biskupiej i mianowano pomocnikiem wikariusza generalnego. Wycierpiawszy wiele w więzieniu, został ścięty w roku 1858. Beatyfikował go w roku 1951 Pius XII.

oraz:

św. Akacjusza, męczennika (+ ok. 310); bł. Antoniego della Chiesa, zakonnika (+ 1459); świętych męczenników Nazariusza i Celsa (+ III w.)
 
Źródła: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor