Wydarzenia 30 Jul 2021 | Redaktor
Święty Piotr Chryzolog, biskup i doktor Kościoła - patron dnia (30.07)

Święty Piotr Chryzolog. Domena Publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Chryzolog#/media/Plik:Saint_Peter_Chrysologus.jpg

Patronem dnia 30.07 jest Piotr Chryzolog, biskup i doktor Kościoła.

Święty Piotr Chryzolog

Piotr urodzony został w 380 roku w Imoli. Wychował go biskup miasta, Korneliusz oraz wprowadził go do stanu duchownego, a następnie ustanowił go swoim wikariuszem. Około 426 roku, Piotr został metropolitą Rawenny, stolicy Zachodniego Cesarstwa, był także doradcą cesarzowej Placydii i jej synów. Był pośrednikiem między duchownymi dygnitarzami a dworem, który słuchał jego kazań, miał on duży wpływ na rządy cesarzy. Poproszony był przez Eutychesa o poparcie tezy o jednej naturze Jezusa (a nie dwóch, jak naucza Kościół). Zachowany jest list Piotra, w którym upomina, by Eutyches trzymał się nauki Kościoła. Piotr zmarł 31 lipca 450 roku, jest patronem miasta Imoli
 
Był wybitnym kaznodzieją, a jego mowy zapewniły mu przydomek "Złotusty", po grecku "Chryzolog". Biskup Feliks około 715 roku zebrał 376 kazań wygłoszonych przez Piotra. Ze względu na mnogość tych kazań, w 1729 roku został zaliczony przez Benedykta XIII do grona doktorów Kościoła.

Inni patroni dnia 30.07:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Cezarei Kapadockiej - św. Julitty, męczennicy. Była wdową, którą pewien dostojnik postanowił ograbić. Gdy odwołała się do sędziego, oskarżono ją o to, że jest chrześcijanką. Zginęła na stosie, prawdopodobnie wkrótce po wydaniu w roku 303 edyktu prześladowczego.

oraz:

świętych męczenników Abdona i Sennena (+ III w.); świętych męczenników Maksymy, Donatelli i Sekundy (+ 304); św. Ursusa, biskupa (+ VI w.)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia oraz Wikipedia.
 
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor