Wydarzenia 27 Oct 03:15 | Redaktor
Święty Frumencjusz, biskup - patron dnia (27.10)

Święty Frumencjusz. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Frumencjusz_z_Aksum#/media/Plik:St_Frumentius.jpg

Patronem dnia 27 października jest święty Frumencjusz, biskup.

Święty Frumencjusz

Żywot Frumencjusza znany jest przede wszystkim z przekazów Rufina. Podawał on, że pewien filozof z Tyru, wraz z dwoma uczniami, Edezjuszem i właśnie Frumencjuszem, miał udać się do Indii, jednak ich okręt zniosło na granicę afrykańskiego kraju, Etiopii. Tam schwytano ich do niewali i odesłano na królewski dwór w Axum. Tam doszli do wysokich stanowisk, Frumencjusz miał zostać królewskim sekretarzem. Po spotkaniu z chrześcijańskim kupcem, został on gorliwym wyznawcą i propagatorem Chrystusa. Z Axum Frumencjusz udał się do Egiptu i Aleksandrii, gdzie z rąk św. Atanazego w 340 roku przyjął biskupią sakrę. Dzięki temu został ojcem chrześcijaństwa w Etiopii, które przez 1500 lat uzależnione było od patriarchatu w Aleksandrii. Przez to kościół etiopski musiał przyjąć obowiązujący w Aleksandrii monofizytyzm. Monofizytów w Egipcie i Etiopii zwykło nazywać się koptami. Frumencjusz czczony jest zarówno w obrządku katolickim, jak i koptyjskim.
 
 
 
Inni patroni dnia 27.10:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Brescii, we Włoszech - bł. Antoniny, dominikanki. Wcześnie wstąpiła do zakonu. Znacznie później przewodniczyła zespołowi, wysłanemu do Ferrary dla przeprowadzenia reformy w tamtejszym domu zakonnym. Okazała wtedy wiele roztropności, mimo to nie obeszło się bez przeciwności, a nawet chwilowej degradacji. Zmarła w roku 1507, mając sto lat.

oraz:

św. Elesbaana (+ IV w.); św. Gaudioza, biskupa (+ V/VI w.); św. Józefa Pignatelli (+ 1811); świętych męczennic Kapitoliny i Eroteidy (+ IV w.); świętych męczenników Wincentego i Chrestyny (+ poł. III w.)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor