Wydarzenia 6 Oct 2021 | Redaktor
Święty Brunon Kartuz, opat - patron dnia (06.10)

Święty Brunon. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Bruno_Kartuz#/media/Plik:Stbruno.jpg

Patronem dnia 6 października jest święty Brunon Kartuz, opat.

Święty Brunon

 
Brunon urodził się około 1030 roku w Kolonii, pochodził ze znakomitej rodziny. Ukończywszy szkołę, udał się do Reims do szkoły katedralnej a następnie do Tours. W 1048 roku wrócił do Kolonii i został kanonikiem w kościele św. Kuniberta, a około 1055 roku przyjął święcenia kapłańskie. Po roku biskup Reims wezwał go do siebie, aby prowadził szkołę katedralną, gdzie pozostawał przez 20 lat. W 1075 roku został mianowany na kanclerza arcybiskupa Reims, jednak niedługo potem wystąpił przeciwko niemu, przez co stracił majątek i urząd i nakazano mu opuścić miasto. W 1080 roku powrócił i dostał propozycję biskupstwa.
 
Niedługo potem udał się wraz z towarzyszami do opactwa w Seche-Fontaine, gdzie miał służyć św. Robertowi. Następnie wraz z uczniami udał się do Grenoble, gdzie ciepło przyjął go były uczeń, św. Hugo, wówczas biskup. Dał mu w posiadanie pustelnię zwaną Kartuzją, gdzie Brunon w 1084 zamieszkał i zbudował skromny kościół, konsekrowany przez wspomnianiego św. Hugo. Niebawem kompleks rozrósł się i nadano mu nazwę "Wielkiej Kartuzji", który stał się miejscem powstania nowego zakonu - kartuzów. W 1090 roku były uczeń Brunona, bł. papież Urban II, wezwał go do Rzymu w charakterze doradcy. Niedługo po tym wraz z papieżem i towarzyszami musieli uciekać do króla Normanów ze względu na najazd na Rzym przez antypapieża. Stamtąd Brunon zechciał powrócić do Francji, na co nie otrzymał zgody od papieża, założył za to nową kartuzję w regionie Kalabrii. Król Roger ofiarował mu kawałek terenu, La Torre, gdzie wraz z arcybiskupem Reggio Calabria postawiono nową kartuzję. W San Stefano in Bosco, pobliskiej mieścinie powstała filia nowej kartuzji. Brunon zmarł tam 6 października 1101 roku. Pochowany został w kościele opactwa, a jego szczątki były nienaruszone aż do 1513 roku. Obecnie relikwie znajdują się w trumnie wraz z szczątkami jego następcy. Na kult św. Brunona pozwolił Leon X w 1514 roku, a Grzegorz XV rozszerzył go na cały Kościół w 1623 roku. Kanonizacja św. Brunona nie odbyła się nigdy oficjalnie.


W ikonografii św. Brunon przedstawiany jest w białym habicie kartuzów. Jego atrybutami są: gałązka oliwna, globus, krzyż, mitra i pastorał u stóp, palec przy ustach, czaszka.
 
Inni patroni dnia 06.10:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Lambach, w Austrii - św. Adalberona, biskupa Würzburga. W roku 1040 wstąpił na stolicę biskupią po swym wuju Brunonie. Wychowany wśród mnichów, rychło przystąpił do reformy klasztorów. Został też wciągnięty w sprawy cesarstwa. Ale w pierwszym okresie walki o inwestyturę zachowywał neutralność. Potem uczestniczył w zebraniu, które uchwaliło depozycję Henryka IV. Musiał tedy uchodzić z diecezji, a później wpadł w ręce cesarza. Henryk IV uszanował starca i tylko zesłał go do opactwa, które ufundował ojciec biskupa. Tam Adalberon zmarł w roku 1090. Jego kult zaaprobował w roku 1883 Leon XIII.

W Arvieres, we Francji - św. Artalda, biskupa. W roku 1120 wstąpił do kartuzów. Gdy obrano go biskupem w Belley, uszedł w góry. Odszukano go jednak i przynaglono do przyjęcia godności. W roku 1190 z uwagi na wiek papież zwolnił go z obowiązków. Zmarł w roku 1206.

oraz:

św. Magnusa, biskupa (+ VII w.); św. Romana z Auxerre, biskupa (+ ok. 550); św. Wiary (+ III w.)
 
Źródła: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor