Wydarzenia 25 Oct 2021 | Redaktor
Święty Bernard Calvo, biskup - patron dnia (25.10)

Święty Bernard Calvo. Domena publiczna https://en.wikipedia.org/wiki/Bernat_Calbó#/media/File:Bernardo_Calbó_(cropped).jpg

Patronem dnia 25 października jest święty Bernard Calvo, biskup.

Grób św. Bernarda w katedrze w Vich

 

Bernard urodził się około 1180 roku w Manso Calvo w Katalonii. Pochodził ze szlacheckiego rodu, jako młodzieniec pracował jako prawnik i urzędnik w kurii w Tarragonie. W 1214 roku wstąpił do klasztoru cysterskiego, w którym niedługo później został opatem. W 1223 roku został biskupem Vich, a papież Grzegorz XI mianował go inkwizytorem. Po 15 latach przystąpił do krucjaty rekonkiwsty w Walencji, wspierał materialnie oblegających miasto. Za swoje zasługi otrzymał wiele ziem na terenie Królestwa Walencji, dla którego układał kodeks praw. Bernard zmarł 26 października 1243 roku, pochowano go w katedrze w Vich. Beatyfikował go w 1260 roku papież Aleksander IV, a kanonizował w 1710 roku papież Klemens XI.

W ikonografii św. Bernard jest zwykle przedstawiany jako biskup w habicie cysterskim.
 
 
Inni patroni dnia 25.10:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Brescii, we Włoszech - św. Gaudentego, biskupa. Przyjaźnił się ze św. Ambrożym, a w obronie Jana Chryzostoma jeździł do Konstantynopola. Pozostawił po sobie nieco pism, zwłaszcza homilie. Zmarł około roku 410. Był zapewne czczony w swej diecezji, ale do kalendarzy bardziej powszechnych wpisano go dopiero w wieku XIII.

W Ivrei, w północnych Włoszech - bł. Tadeusza Machar, biskupa. W roku 1482 mianowano go pasterzem irlandzkiej diecezji w Cork. Potem powierzono mu także biskupstwo w Cashel. W jednym i drugim natrafił na sprzeciwy i opozycję. Postanowił wówczas wybrać się jako pielgrzym do Rzymu. Wędrował nierozpoznany i dopiero gdy zmarł w schronisku z wycieńczenia, dowiedziano się, że pielgrzymem jest biskup. Lud, poruszony jego historią, otoczył go natychmiast czcią. Zaaprobował ją w roku 1895 Leon XIII.

oraz:

świętych męczenników Chrystiana i Kryspina (+ 285); świętych męczenników Cyryna i Antonina (+ III w.); św. Hilarego, biskupa (+ ok. 535); świętych męczenników Kryspina i Kryspiniana (+ III/IV w.); świętych meczenników Martyriusa i Marcjana (+ ok. 351); św. Miniasa, żołnierza, męczennika (+ III/IV w.); świętych męczenników i diakonów Prota i Januarego (+ III/IV w.)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor