Wydarzenia 14 Sep 06:18 | Redaktor
Święty Albert, biskup - patron dnia (14.09)

Święty Albert. Domena publiczna

Patronem dnia 14 września jest święty Albert, biskup.

Święty Albert

Albert urodził się około 1149 roku w Vennes. Pierwsze pewne informacje o Albercie pochodzą z 1180 roku, kiedy został przeorem kanoników w Monatara. Od tego czasu odnosił sukcesy, był biskupem w Bobbio i Vercelli, gdzie rządził 20 lat. W tym czasie wypełniał on również misje zlecane przez Stolicę Apostoloską. Był on pośrednikiem papieża, łagodził zatargi pomiędzy miastami. W 1194 napisał konstytucję dla kanoników z Biella.
 
W 1204 roku wybrany został na patriarchę Jerozolimy, a wybór zatwierdził papież Innocenty III. Albert dążył do utrzymania pokoju, dzięki niemu król Cypru i Jerozolimy doszli do porozumienia, podobnie jak inni wielcy władcy. Spisał zasady dla mnichów z Karmelu, co dało fundament do budowy zakonu. Śmierć Alberta przypisuje się na 14 września 1214 roku.


W kościele dnia 14.09:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Trewirze - św. Materna, biskupa. Posiadamy świadectwa jego działalności w IV stuleciu. Był czynny na terenie diecezji trewirskiej, kolońskiej oraz leodyjskiej. Odnotowano też jego obecność na synodzie w Arles. Późniejsze legendy chciały uczynić zeń ucznia św. Piotra, wysłanego przez Apostoła na przepowiadanie Ewangelii w Trewirze i okolicach.

W Czeng-Tu, w Chinach - św. Gabriela Tauryna Dufresse, męczennika. Był członkiem francuskiego Towarzystwa Misji Zagranicznych. Wysłany do Chin i tam więziony, a następnie wydalony, wrócił jako biskup do swoich owieczek. Został ścięty w roku 1815. Beatyfikowano go w roku 1900.

oraz:

świętych małżonków męczenników Cerealisa i Salustii (+ III w.); świętych męczenników Krescencjusza, Generalisa, Rosuli i Wiktora (+ III w.)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor