Wydarzenia 18 Jan 16:39 | Redaktor
Święta Małgorzata Węgierska - patronka dnia (18.01)

św. Małgorzata/Csanády, Wikipedia, lic. CC0

18 stycznia w Kościele katolickim przypada wspomnienie św. Małgorzaty Węgierskiej. Przyszła na świat w rodzinie królewskiej, odrzuciła jednak możnych zalotników. Wybrała życie dominikanki.

- Małgorzata urodziła się 27 stycznia 1242 r. w twierdzy Klis. Była ósmym dzieckiem króla Węgier Beli IV i Marii Laskaris. Pochodziła z rodziny Arpadów, z której wywodzili się także: św. Stefan (+ 1038), jego syn św. Emeryk (+ 1031) i św. Władysław (+ 1095). Jej rodzonymi siostrami były: św. Kinga (+ 1292) i bł. Jolenta (+ 1298), a ciotkami - św. Elżbieta z Turyngii (+ 1231) i bł. Salomea (+ 1268) - podaje brewiarz.pl.

Jeszcze przed swoim narodzeniem miała zostać ofiarowana Bogu w intencji ocalnia Węgier przed Tatarami. W wieku niespełna czterech lat  została oddana pod opiekę dominikanek w Veszprém, jako 10 latka zamieszkała w klasztorze dominikańskim, który jej ojciec zbudował na wyspie na Dunaju (dziś nazywanej Wyspą Małgorzaty, w Budapeszcie). W wieku 12 lat złożyła śluby zakonne na ręce generała dominikanów, Humberta z Romains. Z rąk prymasa Węgier otrzymała też konsekrację dziewic.

Z przyjętych zobowiązań chciano ją zwolnić, by mogła wyjść za mąż, Małgorzata jednak odmówiła. Odtrąciła m.in. starających się o jej rękę księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego, Ottokara II - króla czeskiego, króla Neapolu, Karola Andegaweńskiego. Zabiegała o pokój, gdy jej brat, Stefan V, walczył z ojcem-królem. 

W zakonie dominikanek nie pełniła żadnych funkcji, była szeregową mniszką. Pracowała głównie z chorymi zakonnicami jako infirmerka. Oddawała się także ciężkiej pracy.

Małgorzata była mistyczką i stygmatyczką (jako jedna z pierwszych kobiet). Jej życie upłynęło na ustawicznych modlitwach i wyjątkowo surowych pokutach (posty, upokarzanie się, ciężka praca, posługa zaraźliwie chorym czy biczowania dyscypliną).

Płonęła ogromną miłością do tajemnicy Eucharystii oraz męki Odkupiciela. Wyróżniała się również nabożeństwem do Ducha Świętego i Najświętszej Maryi Panny - podaje brewiarz.pl. Zmarła 18 stycznia, w wieku 28 lat.

Została beatyfikowana w 1789, a w 1943 roku kanonizowana. W ikonografii przedstawiana jest jako zakonnica, z lilią, czasem z koroną u stóp (to symbol odrzucenia ziemskiej korony poprzez małżeństwo z jednym z władców), w płaszczu z gwiazdami.

Wikipedia, brewiarz.pl, oprac. red. 

fot. na licencji  CC0

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor