Wydarzenia 15 Sep 09:15 | Redaktor
Święta Katarzyna Genueńska - patron dnia (15 wrzesień)

Święta Katarzyna z Genui. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Katarzyna_z_Genui#/media/Plik:Santa_Caterina_Fieschi_Adorno-dipinto_Giovanni_Agostino_Ratti.jpg

Patronką dnia 15 września jest święta Katarzyna Genueńska.

Otwórz zdjęcie

Święta Katarzyna Genueńska

Katarzyna urodziła się w 1447 roku w Genui. Była córką wicekróla Neapolu, a w wieku 13 lat zachciała pójść w ślady siostry Limbanii i wstąpić do klasztoru kanoniczek laterańskich. Ze względu na młody wiek nie została jednak przyjęta. 3 lata później rodzice zmusili ją do małżeństwa z Julianem Adoro. Nie był to szczęśliwy związek, bowiem jej mąż był rozpustnikiem, miał nawet pięcioro nieślubnych dzieci. Katarzyna wkrótce także zaczęła wieść życie towarzyskie. W 1473 doznała przemiany i nawróciła się. Udała się do siostry, a ta namówiła ją na spowiedź. Gdy Katarzyna uklęknęła by się wyspowiadać, zemdlał i ukazał się jej Jezus na krzyżu. Od tego momentu miała wieść pełne pokuty, modlitwy i postu życie. Często miewała wizję Pana Jezusa i Boskiego Serca. Przez 23 lata codziennie przyjmowała Komunię Święta, co było nowością w tamtych czasach.
 
Podczas tego okresu życia Katarzyna miała inne wizje oraz dar uniesień i zachwytów, podczas których emanowało z niej światło. Do Katarzyny często zgłaszali się potrzebujący, a nawet kapłani. Dzięki swoim modlitwom wybłagała nawet nawrócenie swojego męża, który wstąpił do III Zakonu św. Franciszka. Małżeństwo pomagało także szpitalowi miejskiemu, oferując swoją posługę.

Święta Katarzyna Genueńska
Katarzyna zmarła 15 września 1510 roku w wieku 63 lat. Pochowana została w kościele Zwiastowania, ale po 2 latach ekshumowano ją by umieścić w bardziej eksponowanym miejscu. Katarzyna kanonizowana została przez papieża Klemensa XII w 1737 roku. W 1684 została mianowana na patronkę republiki genueńskiej, a w 1944 papież Pius XII ogłosił ją patronką chorych i szpitali. Do spuścizny Katarzyny Genueńskiej należą pisma takie jak: Życie i nauka, Dialog między duszą a ciałem, miłość własna, duch, ludzkość i Bóg, Traktat o czyśćcu.


 
Inni patroni dnia 15.09:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W San Bartolomeo di Busseto pod Cremoną, we Włoszech - bł. Rolanda de'Medici, pustelnika. Zmarł w roku 1386.

oraz:

św. Aicharda, opata (+ VII w.); św. Albina, biskupa (+ VI w.); św. Apra, biskupa (+ VI w.); świętych męczenników Emilasa, diakona, i Jeremiasza (+ 852); św. Eutropii, wdowy (+ V w.); św. Leobina, biskupa (+ ok. 560); św. Nicetasa, męczennika (+ 370); św. Nikomedesa, prezbitera i męczennika (+ III w.); św. Waleriana, męczennika (+ III w.)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor