Wydarzenia 8 Nov 07:07 | Redaktor
Święta Elżbieta od Trójcy Przenajświętszej, dziewica - patron dnia (08 listopad)

Święta Elżbieta od Trójcy Św. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Elżbieta_od_Trójcy_Przenajświętszej#/media/Plik:Portrait_américain_d'Elisabeth_de_la_Trinité.jpg

Patronką dnia 8 listopada jest święta Elżbieta od Trójcy Przenajświętszej, dziewica

Otwórz zdjęcie

Święta Elżbieta Catez

Elżbieta Catez urodziła się 18 lipca 1880 roku w Avor we Francji. Jej ojciec był kapitanem oddziału i zmarł gdy jego córka miała 7 lat. Od tego czasu surowo wychowywała ją matka, ze względu na kiepską sytuację finansową przeprowadziły się do Dijon. Tam zamieszkały w pobliżu klasztoru. Przełomowym wydarzeniem dla Elżbiety, jak sama później mówiła, był czas przygotowań do Pierwszej Komunii. Wtedy to zaczęła bardzo pracować nad swoim chrakterem, stała się niezwykle pobożna. W późniejszych latach korzystała z rozrywek życia towarzyskiego, jednak cały czas najważniejszy dla niej był Chrystus. W wieku 14 lat złożyła śluby czystości i zamarzyła by wstąpić do Karmelu. Jej matka była temu przeciwna i ukracała religijność swojej córki. Elżbiecie jednak udało się wstąpić do zakonu karmelitanek bosych w Dijon w 1901 roku, mając 21 lat. Podczas nowicjatu pojawiły się u niej wątpliwości i niepokoje, jednak zdołał je przezwyciężyć i po dwóch latach złożyła śluby zakonne.
 

Święta Elżbieta Catez
Jako imię zakonne przyjęła imię "od Trójcy Przenajświętszej", później na drugie przyjęła imię "Laudem Gloriae" - (ku) chwale Majestatu (Boga). Były to słowa z Listu św. Pawła, którymi podpisywała także swoje listy. Od 1906 roku Elżbieta zmagała się z chorob Addisona. Powodowała ona ból całego ciała i problemy z przyjmowaniem jedzenia. Jej ostatnie słowa brzmiały: "Idę do Światła, do Miłości, do Życia". Zmarła 9 listopada 1906 roku w wieku 26 lat. Jej życie szczegółowo znane jest dzięki zapisom matki Germaine i karmelity o. Konrada Meestera oraz pismom Elżbiety. Pozostawiła po sobie także modlitwę: "Uwielbiam Cię, mój Boże, Trójco Przenajświętsza! Dopomóż mi zupełnie zapomnieć o sobie, abym nieporuszona i uspokojona, mogła zamieszkać w Tobie tak, jakby moja dusza znajdowała się już w wieczności. Oby już nic nie zdołało zamącić mego pokoju ani wyprowadzić mnie z Ciebie, o mój Ty Niezmienny, lecz niech każda minuta coraz głębiej zanurza mnie w Twoją Tajemnicę. Napełnij pokojem moją duszę, uczyń w niej swoje niebo, swoje ulubione mieszkanie i miejsce swego odpoczynku. Obym nigdy nie zostawiała Ciebie samego, lecz była tam zawsze cała, cała czuwająca z wiarą, cała pogrążona w adoracji i cała zdana na Twoje stwórcze działanie". Elżbieta beatyfikowana została 25 listopada 1984 roku przez papieża św. Jana Pawła II. Kanonizował ją papież Franciszek w dniu 16 października 2016 roku.
 
 
Inni patroni dnia 08.11:
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Bremie - św. Willehada, pierwszego biskupa tego miasta. Jak inni misjonarze w krajach niemieckich, pochodził z Wysp Brytyjskich. Zrazu udał się do Dokkum. Potem o mało co nie skończył męczeństwem jak Bonifacy. Karol Wielki wezwał go następnie do ewangelizowania kraju między Wezerą a Łabą. Saksowie okazali się równie oporni. Święty udał się wówczas do Rzymu, gdzie Hadrian I zachęcał go do wznowienia wysiłków. Przez jakiś czas przebywał w Echteraach. Gdy Karol Wielki pokonał Widukinda, znów ruszył na przepowiadanie Ewangelii. W roku 787 udzielono mu sakry biskupiej. Osiadł wówczas w Bremie i wybudował tam katedrę. Zmarł w roku 789 w czasie podróży wizytacyjnej.

oraz:

świętych męczenników Józefa Nghi, Pawła Ngan, Marcina Thinh, Marcina Tho i Jana Cou (+ 1840); św. Klarusa, prezbitera (+ ok. 369); św. Maura, biskupa (+ IV/V w.)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor