Wydarzenia 23 Jul 03:39 | Redaktor
Święta Brygida Szwedzka, zakonnica, patronka Europy - patronka dnia (23 lipiec)

Święta Brygida Szwedzka. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Brygida_Szwedzka#/media/Plik:Saint_Birgitta_of_Sweden.jpg

Patronką dnia 23.07 jest święta Brygida Szwedzka, zakonnica oraz patronka Europy.

Brygida urodziła się w 1303 r. na zamku w Finstad koło Uppsali. Była spokrewniona z dynastią królewską, a jej rodzina była bardzo religijna. Jej ojciec obdył podróż na grób św. Jakuba w Compostelli oraz cotygodniowo przystępował do sakramentów. 
Już od dziecka Brygida cieszyła się przyjaźnią Jezusa. W wieku 7 lat objawiła się jej Najświętsza Maryja Panna, a w wieku 10 lat ukrzyżowany Jezus. Gdy miała 12 lat, zmarła jej matka. Po śmierci żony, ojciec Brygidy oddał ją na wychowanie na zamek w Aspanas.
 
W wieku 14 lat, została wydana ona za mąż za Ulfa Gotmarssona. Razem żyli szczęśliwie 28 lat, a Brygida widząc wolę Boską w jej małżeństwie, była dobrą żoną, gospodynią, dbała o służbe i nie dopuszczała swobodnych zachowań w swoim pałacu, będącego jednym z najświetniejszych w kraju. Brygida przyniosła na świat 8 potomków: Martę (1319), Karola (1321), Birgera (1323), Benedykta (1326), Gutmara (1327), św. Katarzynę Szwedzką (1330), Ingeborgę (1332) i Cecylię (1334). Dbała ona o wykształcenie swoich dzieci, zapewniając im najlepszych pedagogów. Na jej prośbę kanonik katedry tłumaczył Pismo Święte na język szwedzki.

Król Magnus II w 1332 powołał Brygidę na swój dwór w roli ochmistrzyni. Dzięki swojemu majątkowi i majątkowi króla, wspierała kościoły, klasztory i ubogich. Gdy utraciła swojego syna, udała się z pielgrzymką na grób św. Olafa, a potem zgodnie z jej rodzinną tradycją, na grób św. Jakub do Compostelli. Po powrocie, jej mąż Ulf wstąpił do zakonu cystersów, gdzie zmarł w 1344 roku.
 
Po tym wydarzeniu oddała się służbie Bożej. Pisała do możnych świata listy o treści religijnej. Nawoływała papieży Innocentego VI, bł. Urbana V i Grzegorza XI do powrotu do Rzymu. Z pomocą króla, który ofiarował jej posiadłość w Vadstena i aprobatą Stolicy Świętej, założyła swoją rodzine zakonną pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela, zwaną "brygidkami". Jej córka, św. Katarzyna Szwedzka była jego pierwszą opatką. Udała się do Rzymu by zatwierdził reguły jej zakonu, założyła tam też klasztor.

Święta BrygidaBędąc w Italii, odwiedziła najważniejsza ówczesne sanktuaria. Do Rzymu wróciła dopiero w 1363 roku. Mając 70 lat udała się na pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Umarła 23 lipca 1373 roku po powrocie do Rzymu. Tłumy wiernych oddały jej hołd podczas pogrzebu. Jej ciało sprowadzono z powrotem do Szwecji, złożono je w w klasztorze w Vadstena, który założyła. Jej relikwie potem spoczęły wraz z relikwiami jej córki, św. Katarzyny Szwedzkiej, a po przejściu Szwecji na protestantyzm zginęły.
 
Św. Brygida pozostawiła po sobie księgę Objawień, znaną na całą Europę. Spisała w niej swoje przepowiednie dotyczące Kościoła, papieży i władców i losów państw. Księga pozostawała przedmiotem dyskusji na soborach, mimo aprobaty od papieży. Podczas kanonizacji Brygidy, księga dostała ostateczną aprobatę. 
1 października 1999 r., Jan Paweł II ogłosił św. Brygidę patronką Europy.


Święta Brygida z córką, św. Katarzyną
W ikonografii św. Brygida przedstawiana jest w ciemnowiśniowym habicie z czerwonym welonem, na nim korona z białego płótna z pięcioma czerwonymi znakami - symbolizującymi pięć ran Jezusa. Czasami siedzi przy pulpicie i spisuje swoje wizje. Jej atrybutami są: heraldyczny lew, korona; księga, którą pisze; ptasie pióro, pielgrzymi kapelusz, serce i krzyż.
 
 
Innymi patronami dnia 23.07 są:
 
Ponadto dziś w Martyrologium: 
św. Liboriusza, biskupa w Le Mans (+ IV w.); świętych męczenników w Rzymie: Romuli, Redempty i Herundy (+ VI w.); świętych męczenników Trofima i Teofila (+ pocz. IV w.)
 
Źródła: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor