Wydarzenia 2 Sep 2021 | Redaktor
Święta Beatrycze z Silvy, dziewica - patronka dnia (02.09)

Święta Beatrycze.

Patronką dnia 02.09 jest święta Beatrycze z Silvy, dziewica.

Święta Beatrycze z Silvy

Beatrycze Menezes urodziła się w 1424 roku w Ceuta w Portugalii. Pochoziła z arystokratycznej rodziny, a jej bratem był franciszkanin, błogosławiony Amadeusz z Portugalii. Wychowywała się na dworze księżnej Izabelli Portugalskiej. Gdy ta wyszła za Jana II Kastylijskiego, została królową Leon i Kastylii. Wtedy przeniosła się wraz z Beatrycze do Hiszpanii. 

Przez panujące na dworze Jana II intrygi, Beatrycze musiała uciec. Schroniła się ona w dominikańskim klasztorze w Toledo. W mieście tym spędziła 30 lat, wstępując do kalsztoru cysterek. Napotkało ją tam objawenie Matki Bożej. Przez to poprosiła o zgodę na założenie nowego zgromadzenia ku jej czci. Wraz z kilkoma towarzyszkami objęła na własność klasztor w Toledo, ofiarowany przez królową Izabellę. Tak w 1484 roku powstał zakon Sióstr Franciszkanek od Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, zwany też koncepjonistkami. 

Po pięciu latach, siostry przyjęły regułę cysterską za powzwoleniem papieża Innocentego VIII. Oddały się pod władzę archidiecezji i zobowiązały do odmawiania oficjum o Niepokalanym Poczęciu. W 1501 ich zakon został włączony do wspólnoty benedyktyńskiej pod regułą św. Klary przez papieża Aleksandra VI, jednakże w 1511 roku dostały one odrębną regułę. Zakon rozszerzał się na tereny Portugalii, Hiszpanii, Włoch i Francji. Ich zgromadzenie miało nosić biały habit z niebieskim szkaplerzem. 

Beatrycze zmarła 9 sierpnia 1490 roku w Toledo, gdzie również została pochowana. Beatyfikowana została w 1926 przez papieża Piusa XI, a kanonizowana w 1976 roku przez Pawła VI.

Inni patroni dnia 02.09:

  •  Błogosławieni męczennicy franciszkańscy z okresu rewolucji francuskiej
  •  Święty Wilhelm, biskup
  •  Błogosławiona Ingrida Szwedzka, zakonnica

Ponadto dziś także w Martyrologium:
św. Antonina, męczennika (+ IV w.); św. Elpidiusza, biskupa (+ V w.); św. Nonnoza, opata (+ VI w.); bł. Salomona Leclerq'a, męczennika (+ 1792); św. Zenona z Nikomedii, męczennika (+ III w.?)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia. 
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor