Wydarzenia 20 Mar 2023 | Redaktor
Święta Aleksandra, męczennica - patron dnia (20.03)

Święta Aleksandra. Domena publiczna

Patronką dnia 20 marca jest Święta Aleksandra, męczennica.

Święta Aleksandra

Aleksandra pochodziła z Ancyry (dzisiejsza Ankara). Za czasów pogaństwa, miała odmówić wzięcią udziału w procesji z posążkami Ateny i Artemidy. Za wyznanie Chrystusa skazano ją na śmierć. Około 310 roku utopiono ją w bagnach razem z innymi kobietami. Ich imiona to : Klaudia, Eufrazja, Matrona, Julianna, Eutymia oraz Teodozja. Przed egzekucją chciano je pohańbić, ale najstarsza z nich pokazała swoje siwe włosy. Zamiast tego poddano je brutalnym torturom, ale żadna nie wyparła się swojej wiary. Ciała potem wyłowiono i pogrzebano po chrześcijańsku. Teodat, młodzieniec, który to uczynił, także został skazany na śmierć.

W ikonografii Święta przedstawiana jest zawsze w towarzystwie innych męczennic, z którymi poniosła śmierć. Między sobą różnią się praktycznie tylko kolorem szat. Aleksandra ma czerwony płaszcz i białą chustę na głowie.
 
Inni patroni dnia 20.03:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
Na wysepce Farne, u brzegów Anglii - św. Kutberta, biskupa. Wcześnie znalazł się wśród mnichów. Po synodzie w Whitby został przeorem i opowiadał się za romanizacją liturgii celtyckiej. Potem schronił się w pustelni na wysepce Farne. Na żądanie króla Nortumbrii i innych przyjął w roku 633 sakrę i został biskupem w Lindisfarne. Ścisłą łączność utrzymywał z mniszkami w Tynemouth. Pod koniec swych dni schronił się znów na ulubionej wysepce, by przygotować się na śmierć. Nastąpiła w roku 687. Wkrótce potem sporządzono jego życiorysy. Chwale Kutberta swego pióra użyczył także św. Beda.

oraz:

bł. Ambrożego ze Sieny, zakonnika (+ 1286); bł. Hipolita Galantini, zakonnika (+ 1619); św. Nicetasa, biskupa w Apolonii (+ 735)
 
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor