Wydarzenia 21 Jan 2023 | Redaktor
Święta Agnieszka, dziewica i męczennica - patron dnia (21.01)

Święta Agnieszka. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Agnieszka_Rzymianka#/media/Plik:Santa_Agnese_-_mosaico_Santa_Agnese_fuori_le_mura.jpg

Patronką dnia 21 stycznia jest Święta Agnieszka, dziewica i męczennica.

Święta Agnieszka

Przekazów o Agnieszce z czasów starożystności jest bardzo dużo, pisali o niej m. in św. Ambroży, św. Hieronim, papież św. Damazy czy papież św. Grzegorz I Wielki. Była ona jedną z najpopularniejszych świętych tamtego okresu. Miała ona zginąć śmiercią męczeńską jako 12-latka. W miejscu jej śmierci stoi obecnie Piazza Navona, jedno z najpopularniejszych miejsc w Rzymie, a obok jej grobu wzniesiono bazylikę pod jej wezwaniem.
 
Przekazy podają, że o jej rękę rywalizowało wielu adoratorów. Agnieszka odrzuciła ich wszystkich i powiedziała, że wybrała Małżonka, którego nie potrafią zobaczyć oczy śmiertelnika. Przez te słowa oskarżono ją o wiarę chrześcijańską, za co postawiono ją przed sądem, a następnie torturowano. Potem wysłano ją do domu rozpusty, jednak zbliżyć się do niej śmiał tylko jeden mężczyzna, który natychmiast oślepł. Jej oskarżyciele podbudzali sędziego do kolejnych kar. Ten kazał wrzucić ją w ogień, po czym jak wyszła z niego niewzruszona. W końcu skazano ją na ścięcie. 


Święta Agnieszka

W ikonografii św. Agnieszkę przedstawia się z barankiem mającym nimb lub z dwiema koronami - dziewictwa i męczeństwa. Nieraz obok płonie stos, na którym próbowano ją spalić. Jej atrybutami są ponadto: gałązka palmowa, kość słoniowa, lampka oliwna, lilia, miecz, zwój. W sztuce wschodniej św. Agnieszka przedstawiana jest w szatach żółtych (a nie czerwonych, jak męczennicy) i z krzyżem męczeńskim w ręce.
 
 
 
 
 
 
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Tarragonie, w Hiszpanii - męczenników Fruktuoza, biskupa, oraz Auguriusza i Eulogiusza, diakonów. Zostali oni spaleni na stosie. Przed śmiercią biskup oświadczył: "Wypada obecnie myśleć o Kościele, który krzewi się na Wschodzie i Zachodzie".

W Pawii, we Włoszech - św. Epifaniusza, mężnego biskupa tego miasta, obrońcy ludu przed prześladowaniami i zakusami ówczesnych władców Odoakra i Teodoryka. Epifaniusz zmarł w roku 496. Jego życie opisał jego następca na stolicy biskupiej, Ennodiusz.

oraz:

bł. Jana Chrzciciela Turpin du Cormier (+ 1794); bł. Józefa Nascimbeni, prezbitera (+ 1922); św. Meinrada, prezbitera (+ 862); św. Patroklusa, męczennika (+ II w.); św. Publiusza, biskupa Aten (+ ok. 1000)
 
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor