Wydarzenia 23 Aug 12:01 | Redaktor
Święci męczennicy Agatonik i Towarzysze męczennicy - patroni dnia (22.08)

Patronami dnia 22.08 są święci Agatonik i Towarzysze, męczennicy.

Żywoty świętych Kościoła Powszechnego Święci Agatonik i Towarzysze, męczennicy.

 

Foto 1.  Święci Agatonik 

 W Martyrologium rzymskim  w dniu 22 sierpnia wspomina się męczenników: św. Agatonika, św. Zotyka oraz ich Towarzyszy: św. Teoprepi, św. Acindin, św. Sewerian, św. Zenon, św. Wiktor, św. Cezary, św. Krzysztof, św. Teon i św. Antonin.

Mieli oni zginąć śmiercią męczeńską z rąk cesarza Maksymiana, panującaego w latac 305-311, jdnego z najbardziej krwawych prześladowców chrześcijan. Torturował on wyznawców a następnie skazywał na śmierć.

Mało jest informacji o św. Agatoniku i Towarzyszach. Wiadomo, że pochowano ich w Konstantynopolu w kościele ku ich czci. To wyróżnienie sprawia, że można wywnioskować, że byli oni wybitnymi jednostkami lub szczególnie cierpieli.

 Red.

 

W dniu 22.08 w Kościele:

Ponadto dziś także w Martyrologium:

W Herford, w Anglii - św. Jana Kemble, męczennika. Kształcił się w Douai. Wyświęcony tamże w roku 1625, wrócił do kraju i pracował w swym rodzinnym hrabstwie. Gdy go aresztowano, miał 80 lat. Wezwany na egzekucję, powiedział zastępcy szeryfa: "Chwileczkę! Muszę najpierw skończyć moje pacierze, potem wypić jednego oraz wypalić moją fajkę". Powieszono go w roku 1679. Razem z 39 innymi męczennikami angielskimi kanonizował go w roku 1970 Paweł VI.

oraz:

św. Hipolita, biskupa i męczennika (+ ok. 235); św. Symforiana, męczennika (+ 257); św. Tymoteusza, męczennika (+ ok. 303); bł. Tymoteusza z Montecchio, prezbitera i zakonnika (+ 1504)

 

Źródło: Brewiarz - czytelnia

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor