Wydarzenia 7 May 2016 | Redaktor
Święcenia diakonatu

„Jezus Chrystus jest Mesjaszem, jest jedynym Zbawicielem człowieka i to macie głosić” – powiedział w katedrze biskup Jan Tyrawa. Udzielił on święceń diakonatu sześciu alumnom Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej.

Wezwani po imieniu kandydaci złożyli przyrzeczenia wierności, czci i posłuszeństwa, a także podjęli celibat. – Niech te święcenia diakonatu będą znakiem, świadectwem pewnej misji pokoleń duchowieństwa diecezji bydgoskiej, które to pokolenia biorą na siebie szczególny dar misji, powołania głoszenia Słowa Bożego. Tego Słowa, które stało się drogą, prawdą, miłością, życiem. Byśmy mogli tą drogą iść i tej miłości doświadczać – mówił na wstępie pasterz diecezji.

Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej podkreślił, że etap diakonatu wprowadza alumnów do szczególnej posługi – wraz ze święceniami wkraczają oni w rzeczywistość sakramentalną. – To moment, kiedy z jednej strony mają uaktywnić się apostolsko, a z drugiej, trwając wciąż w formacji ku kapłaństwu, uczyć się nie tylko zdolności współpracy z prezbiterium Kościoła, ale kapłańskiej posługi wokół biskupa. To uczenie się składania ofiary z samego siebie, czyli czegoś, co będzie w pewnym sensie sednem owej posługi. Ofiarowanie swojego serca, duszy, sił i czasu na dzieła miłosierdzia, do którego będzie wprowadzał innych – powiedział ks. dr Marcin Puziak.

Nowi diakoni pochodzą z Białośliwia, Bydgoszczy i Sępólna Krajeńskiego. – Dzień święceń diakonatu to jeden z najpiękniejszych momentów w moim życiu. Chwila, podczas której po raz kolejny w pełni doświadczam miłości Chrystusa. Miłości, do której okazywania innym wybrał właśnie mnie, grzesznika. Wspólnie, wespół z Jezusem, możemy iść dalej z orędziem Ewangelii, a zwłaszcza z prawdą o miłosiernej miłości Boga do człowieka – zakończył diakon Paweł Rybka, pochodzący z parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Bydgoszczy.

jm

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor