Wydarzenia 20 Feb 07:06 | Redaktor
Św. Zenobiusz, prezbiter i męczennik - patron dnia (20 luty)

Święty Zenobiusz. Domena publiczna https://en.wikipedia.org/wiki/Zenobius_of_Florence#/media/File:Monte_di_giovanni_detto_del_fora,_mosaico_di_san_zanobi_benedicente,_1505-05_(cropped).JPG

Patronem dnia 20 lutego jest Święty Zenobiusz, prezbiter i męczennik.

Zenobiusz pochodził z Sydony (Liban), gdzie był lekarzem i kapłanem. Pisał o nim Euzebiusz z Cezarei: "W Antiochii chrześcijanie przez swą wytrwałość, posuniętą do śmierci, uwielbili Boże Słowo. [...] Zenobiusz, najlepszy z lekarzy, śmierć poniósł wśród strasznych męczarni, zadawanych mu w boki". Miało się to wydarzyć około 310 roku. Męczeńską śmierć ponieść miał razem z biskupem Anitochii Syryjskiej. Innymi, którzy zginęli byli: Tyranion (Tyranios), biskup Tyru, Sylwan, biskup z okolic Emesy, oraz dwaj biskupi egipscy: Peleusz i Nil.

 

 

Inni patroni dnia 20.02:

  •  Święty Eleuteriusz, biskup
  •  Święci Franciszek i Hiacynta Marto, dzieci fatimskie

 

Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Orleanie, we Francji - św. Eucheriusza, biskupa. Młodość spędził w klasztorze w Jumieges. Powołany na stolicę biskupią w Orleanie, spokoju długo nie zażywał. Wygnany przez Karola Młota, przebywał w Kolonii. Ostatnie sześć lat życia spędził w Sarchinium (Saint-Trod) pod Leodium, gdzie mnichów budował swym ascetycznym wyrobieniem. Zmarł w roku 738.

W Katanii, na Sycylii - św. Leona, biskupa. Pochodził z Rawenny. Zasiadając na stolicy biskupiej, dokonał ponoć wielu cudów. Zmarł w roku 787.

oraz:

święte dzieci fatimskie: Franciszek Marto (+ 1919) i Hiacynta Marto (+ 1920); św. Sadota, męczennika (+ 342); świętych biskupów i męczenników: Tyrannia, Sylwana, Peleusa i Nilusa (+ pocz. IV w.)
 
źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.

Red.

 
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor