Wydarzenia 27 Nov 09:43 | Redaktor
Św. Wirgiliusz, biskup - patron dnia (27 listopad)

Pomnik Świętego Wirgiliusza. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Wirgiliusz_z_Salzburga#/media/Plik:Saint_Virgilius,_Salzburg.jpg

Patronem dnia 27 listopada jest Święty Wirgiliusz, biskup.

Otwórz zdjęcie

Święty Wirgiliusz

Fergal urodził się w Irlandii (jego zlatynizowane imię do Wirgiliusz). Był benedyktynem, który około 740 roku udał się do Ziemi Świętej. Po drodze zwrócił jednak uwagę przyszłego króla Franków, Pepina Krótkiego, na którego dworze przebywał około 2 lata. Następnie z poleceniem Pepina udał się do księcia bawarskiego Odylona, który powierzył Wirgiliuszowi biskupstwo w Salzburgu.

Wirgiliusz przez to porzucił pierwotny plan wyprawy do Ziemi Świętej i postanowił być apostołem Austrii. Wysłał tam misjonarzy, a sam został biskupem i wybudował katedrę w Salzburgu. Był on także znany z błahych sporów ze św. Bonifacym, biskupem dzisiejszych Niemiec i Francji. Papież rozwiązywał ich spory, zawsze na korzyść Wirgiliusza. Zmarł on między 781 a 784 rokiem w Salzburgu. Kaninozwany został w 1232 roku przez Grzegorza IX. Jest patronem Salzburga i Austrii.

 
Inni patroni dnia 27.11:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Riez, we Francji - św. Maksyma, biskupa. Wcześnie znalazł się w klasztorze leryneńskim, którym kierował św. Honorat. Od roku 427 był jako opat jego następcą. W roku 433 obrano go biskupem Riez. Pracował tam wytrwale. Uczestniczył też w kilku synodach i podpisał list biskupów Galii do Leona I. Zmarł około roku 460. Pochowano go w kościele, który sam wybudował.

oraz:

świętych męczenników Akacjusza, prezbitera, i Hirenarcha (+ ok. 500); św. Jakuba, męczennika (+ ok. 420); św. Waleriana, biskupa (+ 388)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor