Wydarzenia 25 Jun 06:04 | Redaktor
Św. Wilhelm z Vercelli, opat - patron dnia (25 czerwca)

Święty Wilhelm z Vercelli, opat. Autorstwa Giuseppe Prinzi - httpwww.stpetersbasilica.org, Domena publiczna, httpscommons.wikimedia.orgwindex.phpcurid=7011576

Patronem dnia 25 czerwca jest Święty Wilhelm z Vercelli, opat.

Święty Wilhelm z Vercelli, opat.
Autorstwa Giuseppe Prinzi 
Św. Wilhelm urodził się w  roku 1085 w znakomitej rodzinie z Vercelli. Habit zakonny przywdział mając zaledwie 15 lat.
Jego rodzice bardzo wcześniej zmarli. Wilhelm wyruszył na pielgrzymkę w celu nawiedzenia najgłośniejszych za jego czasów miejsc świętych w tym do Hiszpanii do groby św. Jakuba Apostoła w Compostella. Po odwiedzeniu tamtejszych sanktuariów przemierzył z kolei Włochy. Następnie postanowił udać się też do Ziemi Świętej. Podczas oczekiwania na statek w pobliżu Brindisi spotkał się z przyszłym św. Janem z Matera,  założycielem nowej rodziny zakonnej. św. Janem zachęcił Wilhelma do życia w pokucie. Św. Wilhelm pod wpływem tej rozmowy porzucił wędrówkę i udał się na południe Włoch, na "Górę Maryi" (Montevergine), gdzie na wysokości 1270 m zbudował sobie celę pustelniczą. Wilhelm spędził tam samotnie wśród dzikiej zwierzyny ponad rok. Dlatego w ikonografii najczęściej  przedstawia sie św. Wilhelma z wilkiem, który trzyma przy nim straż.
Sława jego życia zaczęła ściągać do niego uczniów. Wystawili oni sobie obok jego celi domki oraz kościółek, który poświęcił biskup Avelino, Jan (1124). Wilhelm ułożył dla nich regułę. W ten sposób powstała kongregacja zakonna, która z czasem weszła do rodziny benedyktyńskiej. Synowie św. Wilhelma (wilhelmianie) noszą białe szaty, podobnie jak kameduli, zachowują wieczne milczenie i wiodą życie pustelnicze. Kiedy na górze Montevergine powstało niebawem po śmierci Wilhelma słynne na całe południowe Włochy sanktuarium maryjne, wilhelmini zajęli się obsługą duchową sanktuarium i opieką nad pielgrzymami. Tak jest do dnia dzisiejszego.
 
Wilhelm marzył jednak nadal o samotności. Dlatego w roku 1128 opuścił swoich synów duchowych
i udał się w pobliże Laceno, gdzie założył pustelnię. Tu nawiedził go św. Jan z Matera. Obaj święci wspierali się wzajemnie modlitwą i pobożną rozmową. Kiedy jednak ich sława znowu zaczęła ściągać uczniów, Jan opuścił pustelnię, a Wilhelm założył drugi klasztor pustelniczy. Po założeniu trzeciego eremu w pobliżu Sant Angelo del Lombardii a następnie w Goleto założył też klasztor-erem dla niewiast. Łącznie założył 7 takich eremów.

Święty Wilhelm , opat zmarł narękach swoich uczniów 24 czerwca 1142 roku. Imię św. Wilhelma
z Vercelli, opata do katalogu świętych w Martyrologium Rzymskim wpisał papież Benedykt XIII (+ 1730) a Papież Pius VI w 1785 r. rozszerzył jego kult na cały Kościół Powszechny.   Statuę św. Wilhelma umieszczono wśród zakonodawców w bazylice św. Piotra w Rzymie w 187 8 roku. Z uwagi na to, że na dzień 24 czerwca przypada uroczystość św. Jana Chrzciciela, Kościół przesunął wspomnienie św. Wilhelma na 25 czerwca.
 
PioFlo
 
 
Pozostali patroni dnia 25.06:
Ponadto dziś także w Martyrologium 25.06:

W Turynie, we Włoszech - św. Maksyma, biskupa. Był pasterzem dbałym o trzodę. Pozostawił po sobie zbiór kazań, które zawierają wiele oryginalnych, gdzie indziej nie spotykanych ujęć. Zmarł między rokiem 408 a 423.
oraz:
św. Adelberta (+ 714); św. Prospera, biskupa (+ V/VI w.); św. Sozypatra (+ I w.)
 
 
 
Źródła:

Foto główne i Foto 1. Święty Wilhelm z Vercelli, opat. Autorstwa Giuseppe Prinzi - httpwww.stpetersbasilica.org, Domena publiczna, httpscommons.wikimedia.
orgwindex.phpcurid=7011576

Foto 2
.
 
Foto 3
 
Wikipedia, Brewiarz - Czytelnia.
 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor