Wydarzenia 15 Aug 2022 | Redaktor
Św. Tarsycjusz - patron dnia (15.08)

Rzeźba świętego Tarsycjusza. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Święty_Tarsycjusz#/media/Plik:Statue-Orsay-03.jpg

Patronem dnia 15 sierpnia jest święty Tarsycjusz, męczennik.

Święty Tarsycjusz

Tarsycjusz był akolitą rzymskiego Kościoła, a data jego śmierci nie jest znana. Zakłada się, że przypada ona na panowanie cesarza Decjusza w latach 249-251. W czasie trwających wówczas prześladowań, chrześcijanie pragnęli ginąć za Chrystusa, jednak marzyli by umrzeć po posileniu się Eucharystią. Zanoszono im więc do więzień Komunię Świętą, a męczenników obsługiwał między innym Tarsycjusz.
 
 
Niosąc na sercu Wiatyk, pewnego dnia spotkał swoich rówieśników na jednym z rzymskich placów. Chcieli, by Tarsycjusz dołączył do zabawy, gdy ten jednak odmówił zaczęli go gonić. Widząc, że przyciska coś do piersi, pogańscy chłopcy chcieli Tarsycjuszowi zabrać jego skarb. Chłopiec został dotkliwie pobity i skopany, obrzucony kamieniami. Uratował go chrześcijański żołnierz, a także zaniósł do domu, w którym niedługo potem Tarsycjusz zmarł. Jego męczeństwo zostało opisane wierszem przez papieża św. Damazego I. Jego ciało pogrzebane było przy szczątkach papieża św. Stefana I, który także poniósł męczęńską śmierć. W 1675 roku relikiwie przeniesiono do Neapolu, do bazyliki św. Dominika.

W dniu 15.08 w Kościele: 
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Savigliano, we Włoszech - bł. Ajmona Taparelli, dominikanina. Początkowo wykładał w Turynie. Był potem inkwizytorem oraz wikariuszem generalnym w Górnej Lombardii i Ligurii. Zmarł mając niemal sto lat w roku 1495. Jego kult zaaprobował w roku 1856 Pius IX.

W Tagaście, w dzisiejszym Algierze - św. Alipiusza, biskupa. Gdy Augustyn wykładał w jego mieście gramatykę, przylgnął do przyszłego doktora i odtąd towarzyszył mu w jego duchowym itinerarium. Razem z nim przyjął na Wielkanoc 387 r. chrzest. Wrócił następnie do Afryki i został mnichem. Pielgrzymował następnie do Ziemi Świętej i zetknął się z Hieronimem. W roku 394 lub następnym został biskupem rodzinnego miasta. Odznaczył się w zwalczaniu donatystów i pelagian. Zmarł około roku 430.

oraz:

św. Arnulfa, biskupa Soissons (+ 1087)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
 
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor