Wydarzenia 8 Dec 07:56 | Redaktor
Św. Romaryk, opat - patron dnia (08 grudzień)

Pomnik Świętego Romaryka. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Święty_Romaryk#/media/Plik:Saint_Romaric-Statue_du_17e_siècle.jpg

Patronem dnia 8 grudnia jest Święty Romaryk, opat.

Otwórz zdjęcie

Romaryk urodził się około 570 roku w Austrazji (obecnie Belgia, Holandia i tereny Niemiec i Francji. Pochodził z rodu Merowingów, dynastii panującej w latach 481-751 w państwie Franków. Był sierotą, jego rodziców zabiłą królowa Brunhilda. Romaryk pełnił wysokie funkcje u królów Teudebera II i Chlotara II. Tam poznał historię irlandzkiego zakonnika, Kolumbana i zechciał pójść w jego ślady. Wstąpił do opactwa cystersów w Luxeuil i tam został mnichem. Wraz ze swoim towarzyszem, św. Amatem, założył klasztor na terenach, które otrzymał od króla. Nosi on nazwe Remiremont. Powstał tam również konwent dla zakonnic. Opatami w Remiremont byli najpierw Amat, a potem Romaryk. Zmarł 8 grudnia 653 roku, mając 85 lat. Kanonizował go papież Leon IX w 1051 roku.

 

Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Beauvais, we Francji - św. Hildemana, biskupa. Był zrazu uczniem Adalliarda i mnichem w Korbei. Trudno ustalić, kiedy powołano go na stolicę biskupią, ale w roku 814 uczestniczył już w synodzie w Noyon. Zmuszony był także uczestniczyć w ówczesnych sporach polityczno-dynastycznych. Zmarł w roku 843 lub następnym.

oraz:

św. Euchariusza z Trewiru, biskupa (+ III w.); św. Makarego z Aleksandrii, męczennika (+ 250); św. Patapiusa, pustelnika (+ VI w.)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor