Wydarzenia 9 Sep 06:59 | Redaktor
Św. Piotr Klawer, prezbiter - patron dnia (09 wrzesień)

Święty Piotr Klawer. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Klawer

Patronem dnia 09.09 jest święty Piotr Klawer, prezbiter.

Otwórz zdjęcie

Święty Piotr Klawer

Piotr Klawer urodził się 25 czerwca 1580 roku w Verdu w Hiszpanii. Pochodził z zamożnej, rolniczej rodziny. W wieku 16 lat zaczął studia na barcelońskim uniwersytecie prowadzonym przez jezuitów, do których po pewnym czasie wsąpił. W 1604 złożył śluby i odbył nowicjat, a następnie odbył praktykę pedagogiczną. W latach 1605-1608 studiował filozofię w kolegium jezuickim, a w latach 1608-1610 teologię. Wówczas otwarta została misja w Kolumbii, na którą powołano także Piotra. Czarnoskórzy zwożeni do Kolumbii byli z Afryki w nieludzkich warunkach, traktowani jako niewolnicy. Piotr Klawer wstrząśnięty ich losem oddał się posłudze wobec nich. Chciał w ten sposób wynagrodzić ich cierpienia. Na formule swoich ślubów zakonnych dopisał: Piotr Klawer, sługa Etiopczyków.Święty Piotr Klawer chrzczący Murzynów

W 1616 roku Piotr otrzymał święcenia kapłańskie. Pomagał czarnoskórym nie tylko w kwestiach duchowych, ale też materialnych. Poił spragnionych, karmił głodnych, ubierał nagich, leczył chorych. Walczył o lepsze warunki, by ulżyć ich niedoli. Podaje się, że dzięki jego posłudze Kościół pozyskał kilkadziesiąt tysięcy osób, które Piotr Klawer ochrzcił. Po 40 latach posługi, Piotr Klawer zmarł 8 września 1654 roku. Niedługo po jego śmierci rozpoczęto proces beatyfikacyjny, jednakże za błogosławionego uznał go dopiero papież Pius IX w 1851 roku. W 1888 roku został kanonizowany przez papież Leona XIII. Dwa lata wcześniej (1894) Polka, bł. Maria Teresa Ledóchowska (+ 1922), założyła Stowarzyszenie św. Piotra Klawera dla Misji Afrykańskiej, które niebawem przeobraziło się w nową rodzinę zakonną, zatwierdzoną przez Stolicę Apostolską w roku 1910. Istnieją ponadto jeszcze dwa inne zgromadzenia zakonne, które obrały sobie św. Piotra Klawera za szczególnego patrona. Są to siostry św. Piotra Klawera w Kolumbii i w Italii.

 

Inni patroni dnia 09.09:

  •  Błogosławiona Aniela Salawa, dziewica
  •  Święty Piotr z Pébrac, prezbiter
  •  Błogosławiony Jakub Laval, prezbiter
  •  Błogosławiona Maria Eutymia Üffing, dziewica i zakonnica
  •  Błogosławiony Piotr Bonhomme, prezbiter

 

Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Clonmacnois, w Irlandii - św. Kierana, opata. Jego dzieje pogrążone są w mgle, przypominającej tę, która tak często spowija jego ojczystą wyspę. Ale wiadomo, że był założycielem opactwa. Zmarł zapewne około roku 549. Wcześnie otoczono go czcią i dlatego imię przekazały nam stare martyrologia.

W Madrycie - bł. Marii de Cabeza, wdowy. Była małżonką św. Izydora Oracza. Żyła w XII stuleciu. Jej wczesny kult otoczono legendami. Zaaprobował tę cześć Innocenty XII (1697).

oraz:

św. Audomara, biskupa (+ ok. 670); świętych męczenników Doroteusza i Gorgoniusza (+ 303); św. Seweriana, żołnierza, męczennika (+ 320?); św. Stratona, męczennika (+ ok. 310)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor