Wydarzenia 17 Mar 06:33 | Redaktor
Św. Patryk, biskup - patron dnia (17.03)

Święty Patryk. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Święty_Patryk#/media/Plik:Saint_Patrick_(window).jpg

Patronem dnia 17 marca jest Święty Patryk, biskup.

Święty Patryk

Patryk urodził się w 385 roku w Brytanii. Jego celtyckie imię brzmiało Sucat. W wieku 16 lat został porwany do Irlandii, gdzie był pasterzem. Następnie udało mu się zbiec do Francji, gdzie uczył się w Erinsi i Auxerre. Jego mistrzem był św. German, który przygotowal go do pracy na misjach.

W tamtym czasie w Irlandii wysłannikiem misyjnym papieża był biskup św. Palladiusz, który zmarł. Na jego miejsce wysłano Patryka, wyświęconego w 432 roku na biskupa. Zastał tam niewielkie grupy chrześcijan. Patryk, korzystając z podarków i swego umiaru, pozyskał dla wiary wielu pogan. Jego „stolicą” było Armagh, z którego wyruszał na swoje misje. Nie wszystkie były spokojne, wielokrotnie zasadzano się na jego życie, ale mimo tego, jego praca miała spokojny charakter. Budził życzliwość wśród władców i ludności. Ustanawiał on nowych biskupów i kapłanów, którzy mieli w poszczególnych regionach kontynuować jego działalność. Przyjętym obrzędkiem był obrządek powszechny we Francji.

Do pomocy w misji Patryka zgłaszało się wielu misjonarzy, większość z nich stanowili mnisi. Powszechnym w Irlandii zwyczajem stało się to, że opatów mianowano na biskupów, a mnichów na wikariuszy. Największym pomocnikiem był św. Kieran, któremu Patryk miał wręczyć dzwon, którym zwoływano wiernych na pacierze. Zwyczaj dzwonienia upowszechniany został właśnie w Irlandii.

Swoje ostatnie dni spędził w klasztorze, modląc się. Zmarł 17 marca 461 roku w Armagh. W Irlandii czcony jest jako apostoł i patron. Patronuje także Nigerii, Montserrat, Armagh, Cape Town, Adelajdy i Melbourne.


W ikonografii Święty przedstawiany jest w biskupim stroju. Jego atrybutem jest liść koniczyny - dla podkreślenia, że Patryk rozpoczynał ewangelizowanie od wykładania prawdy o Trójcy Przenajświętszej, a także wąż. Inne atrybuty to mitra, pastorał, krzyż, księga, chrzcielnica, węże, harfa.
 
Inni patroni dnia 17.03:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Chalon-sur-Saone - św. Agrykoli, biskupa. Był współczesnym Grzegorzowi z Tours, który też sporo o nim opowiadał. Brał udział w kilku synodach, a diecezją rządził około 30 lat. Zmarł w roku 580, gdy miał ponad 80 lat.

oraz:

św. Pawła z Cypru, męczennika (+ ok. 760)
 
źrodło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor