Wydarzenia 26 Sep 07:10 | Redaktor
Św. Nil Młodszy, opat - patron dnia (26 wrzesień)

Święty Nil. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Nil_z_Rossano#/media/Plik:San_Nicodemo_-_Ritratto_San_Nilo.jpg

Patronem dnia 26 września jest święty Nil Młodszy, opat.

Święty Nil Młodszy

Otwórz zdjęcie
 
Nil urodził się około 910 roku w Rossano we Włoszech. Podczas chrztu otrzymał imię Mikołaj. Jako młody człowiek wstąpił w związek małżeński, jednak jego żona wcześnie zmarła. Wtedy wstąpił do katedry w Rossano by pełnić służbę Bożą. Następnie Mikołaj przeniósł się do bazylianów w San Nazario koło Salerno, gdzie przybrał imię Nil, ku czci świętego z Góry Synaj, zwanego Nilem Starszym. Zatęsknił on jednak za samotnym życiem, dlatego też udał się na pustkowie. Tam modlił się, czytał święte księgi, pracował. Niektóre z jego pism zachowały się do dziś, które cechują się piękną kaligrafią. Był zdolny również w kwestiach muzyki i malarstwa.
 
W 943 roku dołączył do niego bł. Stefan i razem z nim pozostawał przez 60 lat. Wraz z nim przybył bł. Jerzy. W 952-953 roku na Włochy najechali Saraceni. Z tego powodu opuścił grotę i udał się do pustelni św. Hadriana, gdzie był wraz z uczniami przez kolejne 25 lat. Często uczęszczali do do okolicznych wsi i miast, by głosić Ewangelię. Nilowi udało się nakłonić namiestnika cesarza, by ten zrezygnował z urzędu i udał się do klasztoru. Nil cieszył się wielką sławą, przez co wielu ludzi prosiło go rady, modlitwę czy pomoc. Jego pustelnie odwiedzały wybitne osobistości jak Teofilakt, Leon, Domnolo. Nilowi w tym czasie zaoferowano urząd biskupa Rossano, jednak nie przyjął go, ze względu na ślub, według którego miał nie pzyjmować żadnych kościelnych stanowisk. Bazyliusz za ten gest zaoferował Nilowi 500 złotych monet, ten jednak ich nie przyjął. Poprosił za to, by przeznaczyć te pieniądze na odbudowę katedry w Rossano.
 

W 978 roku na Włochy ponownie najechali Saraceni. Ludzie ratowali się, uciekając do Konstantynopola. Nil wraz z uczniami również uciekł do Kapui. Tam ponownie zaoferowanu mu urząd biskupa, jednak wolał opuścić miasto i udać się na Monte Cassino. Ci przyjęli go uroczyście, z zapalonymi świecami, a Nil odprawił dla nich liturgię. W ofiarowanym przez mnichów klasztorze w Vallelucio, na przełomie 987/988 roku, spotkał się ze św. Wojciechem.


Święty Nil Młodszy
Nil założył opactwo w Serperi w pobliżu Gaety, gdzie nawrócił księżną Aloarę. Tam odwiedzał go również tamtejszy władca, książę Jan III. Stamtąd udał się również złożyć hołd papieżowi Grzegorzowi V.  Jednocześnie chciał prosić o złagodzenie kary dla Filagata, mnicha z Rossano, antypapieża. Po powrocie do Serperi, odwiedził go cesarz Otto III. Nil przepowiedział mu szybki zgon, a przepowiednia ta spełniła się po 3 latach. 
 
Gdy Nil miał 90 lat, założył kolejny klasztor w pobliżu Rzymu - opactwo Grottaferrata. Tam zmarł w 1004 roku. W miejscu jego śmierci powstał klasztor i kościół, który przetrwał do dziś. W kościele istnieje osobna kaplica poświęcona Nilowi.
 
Inni patroni dnia 26.09:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
św. Amancjusza, prezbitera (+ 600); bł. Dalmacjusza (+ 1341); św. Euzebiusza z Bolonii, biskupa (+ 400); św. Kalistrata, męczennika (+ III w.); bł. Łucji, zakonnicy (+ XIII w.); św. Senatora, męczennika (+ III w.?)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor